אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

ספר הזבל שלי

לפני ימים רבים, בשנות ה80 , כתבתי את הסיפור
שפת הסימנים של נועה
ושלחתי אותו להוצאת כתר. הסיפור מצא חן בעיני אסתר סופר, עורכת ספרי הילדים דאז , ונחתם חוזה. 
יעקב צורף, מנהל הייצור בהוצאה, הציע לאמא של אחד הילדים בגן, שבו למד  בנו,  לאייר את הספר והיא הסכימה בשמחה. עבר זמן ויצא לאור הספר המצוייר הראשון שלי: 'שפת הסימנים של נועה' . אהבתי את האיורים של המאיירת המתחילה ובהתרגשות רבה הלכתי לחנות הספרים הקרובה, כדי לראות מה שלום הספר, כפי שנהגתי לעשות בכל פעם שיצא לאור ספר חדש שלי. במקרה הגעתי לחנות במהלך ביקור שגרתי שערך בה בחור, שעסק בהפצת ספרי ילדים לחנויות. אחרי שווידאתי שספרי החדש מונח על השולחן בין שאר הספרים, ניגשתי אל המפיץ וניסיתי לקשור איתו שיחה.
 
שאלתי לדעתו על ספרי ילדים בעולם, התעניינתי במחשבותיו על ספרי ילדים בארץ, הצבעתי על ספר אחד ואחריו על ספר שני ושלישי ואט אט הגעתי אל הספר שעניין אותי יותר מכל. ומה אתה אומר על הספר הזה? שאלתי וקרבתי אליו את 'שפת הסימנים של נועה'. המפיץ, שלא היה מודע לסיבת התעניינותי המיוחדת, פתח את הספר,  דפדף בו מראשיתו ועד סופו ואמר: 
מה אני אגיד לך...זה ספר זבל! 
למה אתה אומר את זה? נזעקתי, בקול רגוע ככל האפשר. תראי בעצמך, אמר הבחור, עובדים על אנשים בעיניים. בדף הזה שורה , בהוא שתי שורות, בזה עוד שורה. לא כתוב פה כמעט כלום. זה ספר? בשביל זה רוצים שאנשים ישלמו כסף? 

אבלה וחפויית ראש שבתי הביתה וחלקתי עם בני משפחתי את חוות הדעת הקטלנית שספגתי בעילום שם, ולמרות התמיכה הלבבית שקיבלתי מהם, היה לי ברור שהספר נידון לכישלון. 

מאז, חלפו כאמור שנים רבות. נועה הקטנה, שארבע הצמות שלה הולידו את הרעיון לכתוב את הספר, היא כבר אם לשלושה ומאות אלפי עותקים של הספר עשו את דרכם אל ילדים ובעיקר  אל ילדות רבות. 

אלישבע געש, שזכתה בפרס בן יצחק על איור הספר, איירה מאז כ200 ספרים. הספר מודפס שוב ושוב ואני פוגשת ברחוב מדי שנה ילדות קטנות, המאמצות את אופנת הצמות היומית. חנויות הספרים גדושות היום ספרי ילדים מצויירים שיש בהם איורים גדולים וטקסט מועט ולפעמים אין בהם טקסט כלל. והכל מבינים שזה טיבו של ספר מצוייר, פיקצ'ר בוק, כי ילדים קוראים איורים כשם שמבוגרים קוראים טקסט וכך נכון וכך טוב. 

עד כאן סיפור המעשה בשפת הסימנים של נועה, הפופולרי מבין ספריי. אמנם לא התעשרתי מהתמלוגים שקיבלתי ממכירת עותקיו הרבים, אבל בזכותם למדתי לדעת שלפעמים אפשר לעשות כסף מזבל. 

נירה הראל