אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

ליבי, או: מה קרה לאיש-עם-הכלב?


כתבה: הדס ליבוביץ'
איורים: דניאל פלג
הקיבוץ המאוחד 2018
110 עמוד, מנוקד

' 'ליבי, אני מדברת אלייך. את יכולה לענות על השאלה?'
המורה פנתה אליה בדיוק כשזיהתה בחוץ על השביל את האיש-עם-הכלב, זה שהיא רואה מדי פעם בשכונה ומזכיר לה קצת את סבא.
ליבי הסיטה את עיניה מהחלון בצער. נעמי, המורה השנואה לחשבון, עמדה ממש מעליה והסתכלה במבט נוקשה דרך המשקפיים העבים שלה כשהיא מחכה לתשובה לשאלה שעל הלוח. לפי הצחקוקים בכיתה היא הבינה שהמורה פנתה אליה כבר יותר מפעם אחת כשהייתה עסוקה בענייני החורשה שבחוץ. לא היה לה שמץ של מושג מה השאלה, ובטח שלא מה התשובה.' 

ליבי לומדת בכיתה ג. היא לא אוהבת חשבון ורחוקה מלחבב את 'נעמי, המורה השנואה לחשבון'. בשיעורים שלה ליבי נוהגת לנתק את עצמה מהנעשה בכיתה ותחת זאת משקיפה אל החורשה הסמוכה. לעתים קרובות היא רואה את האיש-עם-הכלב, שהכלב שלו הלך תמיד לצדו. שניהם נראו לה מבוגרים מאוד וצעדו יחד באותו קצב, כל יום באותה שעה. ליבי צופה בלא מעט אנשים ברחוב, אבל מרגישה שמבין כל האנשים הזרים הללו 'האיש-עם-הכלב הוא היחיד שרואה אותה בחזרה'.
יום אחד בזמן שיעור חשבון ליבי שמעה נביחה חזקה. היא ראתה שהכלב הגדול של האיש-עם-הכלב נובח על רוכב אופנים שניסה לברוח בזמן שהאיש-עם-הכלב היה שרוע על המדרכה. כשליבי הצליחה לצאת מהכיתה היא ראתה בקצה הרחוב שני חובשים סוגרים את דלתותיו של אמבולנס. במקום התאונה היא מצאה רק את הכלב, 'והעיניים שלו היו אבודות ודואגות'. מה עושים? 

ליבי, שלא ידעה איך להתמודד עם הכוחנות וחוסר הסובלנות של המורה לחשבון, ידעה היטב לזהות עוולה. מראה הכלב כְּבַד הגוף שנותר לבדו מבוהל וחסר אונים הצית בה את חוש הצדק והעיר בה אומץ וכוח. היא רתמה לעזרתה את חברתה הטובה ואת השכנה שהייתה מתנדבת במגן דוד אדום. היא העזה להמרות את פי אמהּ ולהכניס את הכלב הגדול בהיחבא לחדרה, ואף שכנעה את האם להסכים לנוכחותו בבית. בסופו של דבר, בזכות נחישותה וחושיה הבריאים הצליחה ליבי לאתר בבית החולים את בעליו של הכלב, זיהתה את הילד הפוגע והביאה את הפרשה לסוף טוב של התנצלות, סליחה ופיוס. 
בחן רב וברוח לבבית ואופטימית הדס ליבוביץ' מספרת על ילדה המוכיחה לעצמה ולאחרים את יכולותיה ומלמדת את הסובבים אותה פרק בחמלה ובאנושיות.
 
הדס ליבוביץ' (1971) היא סופרת ישראלית. ספריה הקודמים – גור של דינוזאור ו-מלך השוטרים של האריות. 

ספרים מאותו מדף:
פצפונת ואנטון, מאת אריך קסטנר
נוח בלי מוח, מאת נירה הראל
קלריס בין בצרות עם אותיות, מאת לורן צ'יילד
הכול בגלל סופר-מר, מאת קייט די-קמילו

ליבי מתאים למאזינים מגיל חמש ולקוראים עד גיל שמונה. 
נירה לוין

הופיעו:
ליבי 2, או: מה קרה בחוף הים של תל אביב?
ליבי 3, או: מה קרה ביום הכי מעצבן בשנה?