אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
ימימה טשרנוביץ-אבידר
 

אני לא גנב

מאת: תמי שם טוב
ילד צולע מגיע לבית יתומים ,כעוס, עצוב, חשדן. יש לו לב כבד על כל העולם. אפילו הדבר שהיה הכי טוב בו, ריצה, נלקח ממנו, אחרי ששברו לו את הרגליים והכינוי גנב ממשיך לרדוף אותו . יאנק, הילד שאת סיפורו מספרת תמי שם טוב, מגיע למוסד לילדים שהקים יאנוש קורצ'ק  בפולין  שם מתרחשים דברים בלתי צפויים. באמצעות סיפורו המרתק של יאנק , מגולל הספר 'אני לא גנב' את האופן שבו יישם יאנוש  קורצ'ק את משנתו החינוכית המופלאה, שהייתה לשם דבר בעולם.  

הספר זכה בפרס דףדף  לספרות ילדים , המוענק לראשונה ביוזמת הסופרת נירה הראל, עורכת האתר
ואלה נימוקי השופטים:
התודעה הישראלית קושרת את שמו של יאנוש קורצ'אק במיתוס הגבורה שנטווה סביב הליכתו עם יתומיו אל הרכבת שהובילה אותם לטרבלינקה. בתוך כך נשכחו בנראטיב הישראלי דמותו המרתקת ומפעל חייו ההגותי והפדגוגי. תמי שם-טוב שלחה את הילד יאנק, פרחח יהודי יתום, אל בית היתומים שברחוב קרוכמלנה על סף מלחמת העולם השנייה, והניחה לו לספר בגוף ראשון על שנותיו במוסד היוצא דופן, ועל יאנוש קורצ'ק, שאישיותו ותפיסת עולמו השפיעו יותר מכל על חייו. הספר 'אני לא גנב' הוא יצירת ספרות הומניסטית יוצאת דופן. שם טוב הראתה איך אפשר לספר סיפור מרתק ומטלטל בדרך בהירה ופשוטה. בסגנונה הטבעי המיוחד היא מכניסה את קוראיה לעולם שהיה, ומאפשרת להם - בכל פעם שהם פותחים את הספר - לחוש שהם חלק ממנו. היא מתייחסת לקוראיה בכבוד, חוסכת מהם פתוס ודרמטיות, ומעוררת אותם להרהר בסוגיות אנושיות, ערכיות והיסטוריות, מתוך המקרה הפרטי. 
ועדת השיפוט החליטה, פה אחד, לזכות את הספר בפרס דףדף לספרות ילדים תשע'ב

                     
ביקורת על הספר ב'דףדף' 

 ביקורת על הספר ב'הפנקס'