אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

זרע של גזר

זרע של גזר
כתבה: רות קראוס
צייר: קרוקֶט ג'ונסון
נוסח עברי: יהודה אטלס
קלסיקלטת 2008, בסדרה סיפור שאהבתי
27 עמוד, מנוקד


זהו אחד מן הספרים המצוירים המשובחים והידועים ביותר, הנדפס כבר עשרות שנים באין-ספור מהדורות.
הסיפור קטן ופשוט:
ילד זָרַע זֶרַע של גזר. אמו אמרה: 'אני חוששת שזה לא יגדל.' כך אמרו גם אביו, ואחיו הגדול. הילד ניכש את העשבים, השקה, אבל שום דבר לא צמח. כולם המשיכו לומר ששום דבר לא יצמח, אבל הוא המשיך לנכש ולהשקות.
'ואז, יום אחד,
הגזר גדל.
בדיוק כמו שהוא ידע שיקרה'.

זרע של גזר ראה אור ב- 1945. כתבה אותו רות קראוס, שנולדה בארצות הברית בשנת 1911 וכתבה עשרות ספרים לילדים. שמונה מהם אוירו בידי מוריס סנדק (אייר וכתב את ארץ יצורי הפרא), ושלושה בידי בעלה, קרוקט ג'ונסון.
קרוקט ג'ונסון היה מאייר וקריקטוריסט אמריקאי. מוריס סנדק כינה אותו 'הסבא של כל הספרים המצוירים באמריקה'. על הספר אמר סנדק, כי הוא 'מהפכה קטנה של ספר אחד, ששינתה כלל את פניה של מו'לות הילדים... אין בספר מילה או ציור שלא במקומם. הוא דרמטי, מלא חיוניות, מדויק, תמציתי. הוא מזנק, טרי ורענן, מעולמו האמיתי של הילד.' (ילדים גדולים מאת יהודה אטלס, כרך 2).
אטלס מוסיף וכותב: 'מבוגר שיקרא טקסט זה עשוי לתהות: מה יש בו, בעצם? אבל לגבי ילד זהו סיפור מרתק ומסעיר, שמעניק לו אישור להיות הוא עצמו, להתעקש על שלו ולדבוק בדרכו, גם כשהמבוגרים הספקנים וחסרי האמונה מנסים לרפות את ידיו.' (שם).
קרוקט ג'ונסון יצר בין היתר גם את אהרן והעיפרון הסגול ואת ספרי ההמשך שלו.

זרע של גזר הוא אחד הספרים בסדרה חדשה – 'ספרים שאהבתי', שתרגם וערך יהודה אטלס (ראו לעיל).
מומלץ לבני שלוש עד חמש.

נירה לוין