אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

טוק טוק טוק דופקים בדלת!


כתבה: דבורה בוּשֶׁרי

אייר: איתן אֶלוּאַ

ספרית פועלים 2020

24 עמוד, מנוקד

 

'כל יום בשעת צהריים

יורד

חיים

במדרגות

בזהירות

מקומה מספר שתיים

לקומה מספר אחת,

ודופק בדלת של השכנה שלו – יעל.'

חיים אוהב לבלות בביתה של השכנה המבוגרת שלו. כשהיא יושבת וכותבת - הוא משחק בכדור, מנגן בגיטרה ומצייר. אחר זמן דופקת בדלת אחותו נועה: 'באתי לבדוק אם האח שלי מפריע,' היא אומרת, ונשארת. הילדים מבלים יחד, יעל ממשיכה לעבוד, ועד מהרה מצטרפים האחים התאומים איתמר ומיכאל: 'יש לנו שיעורי בית, את יודעת את לוח הכפל?' אחר כך באה גם אמא ש'מתחשק לה מאוד להיכנס, לנוח קצת, לשתות קפה...' כך נמשך המצעד מקומה שתיים לקומה אחת והכול מרוצים. כשמגיע הזמן לארוחת הערב מופיע אבא שגמר לבשל והחבורה כולה – גם השכנה יעל – עולים יחד לארוחת הערב.

הסיפור מציג שְכֵנוּת טובה הנקשרת בין בני אדם החיים במקרה אלה לצד אלה; הדיירים מקומה שתיים מוצאים מפלט מן הצפיפות המשפחתית בדירתה השקטה של הדיירת מקומה אחת, והיא - נהנית מנוכחותם מלאת החיים של הילדים, מהקולות שמפרים את השקט, ומהידידות הנרקמת לה בנחת. שמו של הילד המתניע את הקשר – חַיִים - רומז על כוחו המיטיב של דופק החיים שבמרכז הסיפור.

האיור שעל הכריכה ושם הספר - טוּק טוּק טוּק דופקים בדלת! – יזכירו למתבונן ספר אחר של דבורה בושרי שראה אור לפני שנים - כשחיים בא לבקר. הצצה מהירה בו מעלה ששני הספרים הללו הם תאומים כמעט זהים: שניהם מספרים במהלך עלילתי אחד על קשרים בין שכנים, ובשניהם הילד חיים ובני משפחתו מתיידדים עם שכן/שכנה העוסקים בכתיבה וחיים בגפם; השכן גילי בספר הוותיק (2008) והשכנה יעל בספר החדש (2020). בשני הספרים מצטרפים לילד חיים אחיו והוריו בזה אחר זה ומבלים בנעימים בדירה שבקומה אחת, ובשני הספרים מסתיימים המפגשים הללו בארוחת ערב משותפת בקומה שתיים. אפילו הקדשת הסופרת בפתח הספר החדש זהה לזו שהייתה בספר המקורי. כל השמות הוחלפו  (כולל שם הספר) - למעט שמו של הילד חיים המשמש בשני הספרים.  ועוד הבדל – בספר מ- 2008 אמא מכינה את ארוחת הערב, ובספר החדש הבשלן הוא אבא.

מה ראתה דבורה בושרי לשנות פרטים בספר כשחיים בא לבקר? מה ראתה ההוצאה לוותר על איוריו של מישל קישקה בגרסת 2008 ולבחור במאייר ניב תשבי בגרסת 2020? בדף הקרדיטים שבסוף הספר אמנם נאמר (באות זעירה) ש'הספר ראה אור לראשונה ב- 2008 בנוסח שונה, בשם שונה ובליווי איוריו של מישל קישקה', אך הסבר – אַיִן.
מה ירגישו קונים שירכשו את הספר החדש ויגלו שהתְאוֹם שלו כבר מצוי על המדף?

כך או כך, שני הספרים המלבבים מזמינים את הקוראים הצעירים להכיר עוד סוג של קשר בין בני אדם; שכנות פשוטה ושוחרת טוב, שכולה אחווה וסובלנות.

דבורה בושרי היא סופרת ישראלית המוכרת לקוראים הצעירים מספריה שלולית ביער ירושלים ו-סיפורי הבניין הקטן.  

המאייר ניב תשבי (1986) הוא בוגר המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל. אייר בין היתר את שר הילדים מאת לאה גולדברג.  

ספרים מאותו מדף:

כשחיים בא לבקר, מאת דבורה בושרי

אוטובוס ושמו עדן, מאת בוב גרהם

סבא בישל מרק, מאת נירה הראל

מדלנקה, מאת פיטר סיס

מתחיל בבום... ונגמר בטראח! מאת שלומית כהן אסיף

 

טוּק טוּק טוּק דופקים בדלת! מתאים לבני שלוש עד חמש.

נירה לוין