אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

בומלך


כתבה וציירה: אורה איתן

עם עובד 2019

40 עמוד, מנוקד

 

'אני כועס על החדרנית,

אני כועס על הטבחית,

אני כועס על הגננים!

אני כועס על כולם

מפני שלא ניקו את העולם!'

 

פעוט מתעורר עם בוקר, חובש כתר הממתין לו על השידה, מרכיב את משקפיו ופונה לחדר האמבטיה כדי להתחיל את היום. אלא שפניו הנשקפים אליו מן המראָה מעוררים את כעסו: 'כתם גדול ושחור הסתיר את פניו'. הפעוט הנזעם גוער בחדרנית ותובע ממנה למהר ולנקות את המראָה. דקה אחר כך מעוררת ארוחת הבוקר של הפעוט התקף זעם שני: 'ביצת עין עם כתם גדול ושחור הביטה בו'. הטבחית הנזופה נשלחת לתקן את המצב, ואחריה מגיע תורם של הגננים, שנדרשים לנקות את הפרחים שגם הם מוכתמים בשחור. ככל שגובר התסכול מתעצם הזעם של הפעוט חובש הכתר עד שההשתוללות פוגעת בו עצמו. רק לאחר שהוא מוצא מפלט בזרועות המטפלת ושופך באוזניה את לבו (ובחיקה את דמעותיו) – נרגע הפעוט, ובחיוך מפויס מתחיל את היום מחדש.

הספר החדש של אורה איתן מזמן יותר מקריאה אחת; הגיבור של איתן הוא קודם כל ילד, וכשציידה אותו בכתר היא הוסיפה לו גם את התואר 'נסיך'. כמו אצל בן מלכות, על רווחתו של הנסיך הזה מופקד צוות שלם – חדרנית, טבחית, מטפלת וגננים. הפעוט, שייחוסו מקנה לו את הזכות להיות מפונק, קצר רוח ונרגן, זכה גם בשם ראוי – הֶלְחֵם של 'בּוּם' ו'מֶלֶך' – הרומז הן על הסמכות שעתידה להיות לו והן על הכוחנוּת שכבר מאפיינות אותו ('את רשלנית! את עצלנית!' ; 'כעס וזעם'; 'צעק בקול'; 'צרח'; 'השתולל מכעס'). ועם זאת, הרודן הקטן אינו אלא ילד, וכשפרצי הזעם נספגים בחיקה של המטפלת הוא שב להיות פעוט השמח בחלקו. הקוראים הצעירים בוודאי יזדהו אתו וישמחו בסוף הטוב של הסיפור.

הקורא המבוגר ימצא כאן ספר שנועד גם להורים ויזהה בו את רחש הלוואי של ביקורת חברתית. בּוּמֶלֶךְ הקטן הוא הילד של כולנו, הפעוט הישראלי של זמננו, שלכבודו הנפיקו יצרני מוצרי התינוקות מבחר כרזות בנוסח 'נסיך נולד' לקישוט חדריהם של רכים נולדים. רבים מהקטנים הענוגים האלה, שחיים בסביבה הורית המוותרת מראש על הצבת גבולות ומקבלת את ההתנהגות הכאוטית-גחמנית של ה'נסיך' בהבנה מתרפסת - מאמצים את התקפי הזעם הבלתי מרוסנים ככלי תקשורת ומתקשים להתמודד גם עם התסכול הקטן ביותר. כזה הוא בומלך: כאן ה'בּוּם' שבשמו מנכיח את ההתנהגות הלא-מְוֻסֶתֶת ואת הדיבור הבּוֹטֶה, ששניהם עומדים בסתירה לא רק לממדיו ולגילו אלא גם לצרכיו הרגשיים והחברתיים. ואולי הגיבורה הראשית בסיפור היא דווקא אותה מטפלת - קשובה, אמפתית ומאופקת, המסוגלת להעניק חיבוק מנחם, לפתור את הבעיה ולאפשר לפעוט הסובל לחזור לשגרה מאוזנת. הנשיקה שהוא נותן לה מבטאת את הצורך שלו בנוכחותה ומבליטה את התפקיד הדרמטי שיש לה בחייו.
הספר בּוּמֶלֶךְ, שייקרא כסיפור משעשע לפעוטות, הוא גם תמרור רב-ערך להורים.     

על אורה איתן (1940) יוצרת ותיקה הנמנית עם מובילי ספרות הילדים הישראלית, קראו בדףדף.  

ספרים מאותו מדף:

סיפור אחרי השינה, מאת שהם סמיט

אוליביה המרגלת, מאת איאן פלקונר

גור חתול-אדם ארוך שיער, מאת אתגר קרת

מוקי ברוגז עם אמא, מאת ימימה אבידר-טשרנוביץ

שינגלונגה מיטה מסודרת, מאת נורית זרחי

תיק הפלסטיק הסגול של לילי, מאת קווין הנקס

 

בּוּמֶלֶךְ מתאים לבני שלוש-ארבע, ולמבוגרים שאינם חוששים להביט במַרְאָה.

נירה לוין