אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

חמישה ילדים וחיים אחד

כתבה: אבישג רבינר
איורים: אורטל אברהם-שורצנברג
עם עובד 2016
101 עמוד, מנוקד

'תמיד רצינו כלב, יותם ואני. טוב, בעניין הזה אנחנו די רגילים. איזה ילד לא רוצה כלב?! בכל שנה, לקראת היום הולדת שלנו, אמא הייתה שואלת:
'מה אתם רוצים השנה?'
ואנחנו, בלי לחשוב פעמיים, היינו עונים יחד כ-ל-ב, ואז היא הייתה מסתכלת עלינו במבט מזועזע ואומרת: 'כשתתחילו להסתרק בלי שאצטרך לגעור בכם ולצחצח שיניים בוקר וערב, נפתח שוב את הדיון על הכלב.'
כלומר זה לא יקרה אף פעם'. 

הגיבורים הם חמישה ילדים בני משפחה אחת - עיליי ואחיו התאום יותם והשלושה שאחריהם - אוריינה ש'מתכננת להיות אדריכלית וגם משתעשעת ברעיון לפתוח בלוג אופנה של בגדים יד שנייה', רפאל בן הארבע וחצי ש'בבקרים הוא עובד בחצי משרה בתור שודד ים ומבצע מעשי שוד זעירים ברכוש של אחותי הקטנה', וזהרה, פעוטה ש'כבר מבינה הכול אבל לא תמיד מסוגלת להלשין'. עיליי מסביר: 'אמא אומרת שאנחנו משפחה גדולה ומיוחדת, ואני חושב שאנחנו משפחה משונה וענקית'.
עיליי בן האחת עשרה מספר את הסיפור בקול הנע בין נאמנות למציאות ללגלגנות עוקצנית של מתבגר, ומתאר בהומור את מאבקם של חמשת האחים לצרף כלב למשפחה; כחבורה מגובשת של בעלי עניין הם מצליחים לתמרן את האב ולצרפו אליהם מול סרבנותה האלגנטית של האם, ולמרות קשיים ותהפוכות מצליחים להכניס הביתה את חיים, כלב אסופי שופע מרץ ואסיר תודה. 
העלילה שכמעט צפויה מראש איננה העיקר כאן; ספרות הילדים הומה ילדים המבקשים לעצמם כלבים. כוחו של הסיפור, כפי שרומזת המילה 'חיים' בשמו (שמו של הכלב ושם עצם כללי) במארג השלם: בפרטים המתבררים על המשפחה המתנהלת-מתגלגלת באווירה של סובלנות, גמישות וספונטניות, בנקודת המבט של הילד המספר ובסיפורי-הצד המבדחים המשרטטים את הטיפוסים השונים, כל ילד וסגנונו. למאיירת אורטל אברהם-שורצנברג, שאיירה את הספר בסגנון קריקטוריסטי-קומיקסי וביצירתיות טיפוגרפית יש חלק חשוב ביצירת האווירה החופשית-משועשעת בסיפור; זו בדיוק המשפחה שהקוראים היו רוצים להשתייך אליה, והוריהם היו מעדיפים שלא...
שם ספרה של רבינר רומז ל-חמישה ילדים והזהו (Five Children and It) של הסופרת הבריטית אדית נסביט, ספר הרפתקאות לילדים שראה אור לפני יותר ממאה שנה; בשני הספרים מדובר במשאלות, בחמישה אחים הנקלעים להרפתקה ובדמות חדשה המצטרפת לחבורה, ואף ששתי העלילות אינן דומות, נראה שחמשת הילדים הישראלים בני המאה ה- 21 היו מצטרפים בצהלות שמחה לחבורה האנגלית כדי להשתתף בהרפתקה הפנטסטית שלהם. 

אבישג רבינר
היא אם לחמישה, סופרת ומנחה סדנאות כתיבה. שלושה מגיבורי חמישה ילדים וחיים אחד - יותם, עיליי ואוריינה - היו גם גיבורי סיפור טעים, ספרה הקודם לילדים שראה אור ב- 2007. 

חמישה ילדים וחיים אחד
מתאים לבני שמונה עד אחת עשרה.
נירה לוין