אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

חולמת להיות אלופה

כתבה: דנה אבירם
איורים: גילי דולב
הקיבוץ המאוחד 2015
103 עמוד, מנוקד

'היום הבנתי - ללמוד בכיתה ג זה הדבר הכי גרוע בעולם! זה התחיל כשהבנות בכיתה סיפרו, כרגיל, סודות אחת לשנייה בהפסקה הגדולה וצחקקו בצחקוקים שהתפזרו בחלל הכיתה כמו בלונים צבעוניים באוויר. בכל פעם שהתקרבתי הן אמרו: 'גבי, אלה לא סודות בשבילך, לכי לשחק כדורגל עם הבנים!' ככה הן מדברות אלי מאז שבגדתי בבנות. הוצאתי לעברן לשון כדי שיבינו מה אני חושבת עליהן, והלכתי לשחק כדורגל עם הבנים.' 

גבריאלה יודעת שכולם מכנים אותה 'גַבִּי חֵצִי-חֵצִי', ומסבירה - 'כי אני מוזרה. אחת שלא שייכת לשום מקום ולאף אחד' (6); היא אוהבת כדורגל, מרגישה נוח יותר בחברת הבנים, מצהירה שלעולם לא תלבש בגד ורוד ולא תהיה כמו יתר הבנות. כשהיא מסתייגת מהבנות האחרות היא חוטאת בסטריאוטיפיות: 'לא אספר סודות, לא ארכל ולא אשתתף בחרם השבועי שהבנות מארגנות [...] להבדיל מכל הבנות, אני לא רוצה להיות שחקנית, מדענית, זמרת או סתם מפורסמת' (7). 

בסיפורה של גבי כמה מוקדים: המאבק שלה באמהּ שאיננה משלימה עם בחירותיה של הבת ואינה מאפשרת לה להשתתף בתחרויות ג'ודו; החברוּת שלה עם מתן, בן גילה, המסתיר מהילדים האחרים את חיבתו לבובות ברבי; יחסיה עם אחיה הגדול; המתח סביב הכללים החדשים שאמה, המאוכזבת מבני המשפחה, מנסה להשליט בבית; מצבה החברתי בבית הספר. בסוף הסיפור גבי איננה מצליחה להתמודד עם המתח ונוטשת את התחרות רגע לפני הקרב על האליפות. אבל דווקא ההחלטה הזו, שנדמה היה שתאמלל את חייה של גבי, הובילה לשיחה גלוית לב בין גבי לאמהּ, לתקווה שהקשר ביניהן ישתפר ולהבנה שגבי תוכל להמשיך להתפתח בתחום שבחרה בו. 

קולה של המספרת-ילדה מאבד לא פעם מאמינותו לאורך הסיפור, וגם אמינות העלילה מעוררת סימני שאלה פה ושם; עם זאת, הספר מזמין את הקוראים לדיון פתוח בנושאים העולים גם בשיח של קוראים צעירים, כמו סטריאוטיפים מגדריים, זכויות הילדים ומאבקי כוח בתוך המשפחה. 

דנה אבירם נולדה ב- 1971 בחיפה וחיה במודיעין. על ספרה הסוד של גיל קראו כאן
חולמת להיות אלופה מתאים לבני שש עד שמונה. 

נירה לוין