אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

ריגול, חיטוט ושוקו חם

כתבה: מאירה פירון
איורים: אלינה גורבן
ידיעות אחרונות ספרי חמד, אל-מאי 2013
73 עמוד, מנוקד

'אמא גם אומרת שילדה בכיתה ו צריכה לבלות קצת לבד עם החברות שלה בלי אחותה הקטנה. אבא אומר לי להזמין חברה או ללכת לבקר חברה, ויעל צועקת שאני מגעילה. אבל אני צועקת ובועטת בדלת ולא מעניין אותי כלום. אני לא רוצה להזמין חברה. אני רוצה להיכנס לחדר של יעל!' 

בין שירה ליעל, שתי אחיות, מפרידות רק שלוש שנים; שירה לומדת בכיתה ג, יעל בכיתה ו. אבל ככל שהן גדלות - שלוש השנים נעשות משמעותיות יותר והאחיות הולכות ומתרחקות זו מזו, למגינת לבה של הצעירה. שירה כל כך רוצה שיעל תזמין גם אותה לחדר שלה כשבאות אליה חברות! היא כל כך רוצה לדעת על מה יעל וחברותיה מדברות ומה הן עושות! הדלת הסגורה מרגיזה את שירה עד כדי כך שהיא אינה יכולה להתאפק ובועטת בה! שירה מחליטה לגייס את חברתה החדשה עדי למבצע סודי: 'בהפסקה סיפרתי לעדי מה אני צריכה. סיפרתי לה כל מה שקרה עם יעל ושאני כועסת עליה ורוצה לנקום'. 

התבנית העלילתית של הסיפור פשוטה וצפויה; כמו שקורה לעיתים קרובות בין אחים, גם במקרה הזה אהבה וקנאה משמשות בערבוביה. רגשותיה של שירה כלפי אחותה הגדולה הם אמביוולנטיים - מצד אחד, האחות המתבגרת ומשתנה מול עיניה מרגיזה את שירה. מצד שני, שירה לא רק כמהה לקרבתה של אחותה אלא אף מוכנה להגן עליה. שירה הילדותית, האימפולסיבית, מקדמת את תכנית הנקמה עד רגע הביצוע. שם היא נעצרת, וחוזרת ומגלה את יתרונותיה של אחות 'גדולה'. 

הסיפור כתוב מפיה של שירה; למעט מקרים לא רבים ('אנחנו צריכות לצותת להן') הטקסט אינו חורג באופן בולט מגבולות השפה הנוחה לאוזניהם של גילאי שמונה-תשע: 'אז צללתי וצללתי', אומרת שירה, או 'היא אלופה בנקמות'.
עלילת הסיפור אמנם אינה מקורית במיוחד (ראו בדףדף סיפורי אחיות כמו אייבי+בין, איגי ואני ועוד) וסגנון הכתיבה צפוי, ובכל זאת - טיפוגרפיה אטרקטיבית ואיורי שחור-לבן ברוח קומית עושים אותו לטקסט חביב, מחויך ונוח לקריאה.
ריגול, חיטוט ושוקו חם מתאים לקוראים בני שבע-שמונה.
נירה לוין