אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

יומנה של בלומקה

כתבה וציירה: איבונה חמילבסקה
מפולנית: אורי אורלב
צלטנר ספרים, 2012
60 עמוד, מנוקד

רבים יודעים מי היה יאנוש קורצ'ק; יודעים שניהל בית יתומים בוורשה ושעלה עם מאתיים חניכיו על הרכבת לטרבלינקה. רבים מכירים את ספריו (קאיטוש המכשף, המלך מתיא הראשון ואחרים) שזכו בשנים האחרונות לתרגומים עדכניים. פחות מוּכּרת מִשנתו החינוכית של הרופא היהודי, שהיה פדגוג דגול בעל שם עולמי. יומנה של בלומקה מזמין את הקוראים הצעירים להתוודע לחניכי בית היתומים ולדוקטור הנערץ, ובתוך כך גם להכיר ולהבין את העקרונות ההומניסטיים-דמוקרטיים שעל פיהם התנהל בית היתומים.
התחבולה הספרותית המשרתת את הכותבת-מאיירת איבונה חמילבסקה היא תמונה, תצלום כביכול של תריסר ילדים וילדות חניכי המוסד ומאחוריהם הד'ר קורצ'ק. בין המצולמים גם בלומקה, ילדה המתחנכת בבית היתומים, שהדביקה ביומנה את התמונה. בלומקה המתבוננת בתמונה מספרת מעט על כל אחד מהמצולמים – פרטים מסיפור חייו, אנקדוטה הקשורה לתכונה שלו או אפיזודה נוגעת ללב מבית היתומים.
'פעם אחת, כשחיימק החריב
במקל קן נמלים, אדון דוקטור
כעס מאוד ותבע אותו בבית המשפט
שלנו, בית המשפט של הילדים'. 

אגב כך מתברר לקוראים אורח החיים המיוחד בבית היתומים, שהתבסס על כבוד הילד, על זכויותיו ועל 
מודעותו לחברה שהוא חי בה. 

'אדון דוקטור הוא זה שאומר,
שלכל ילד יש הזכות המלאה
לשמור לעצמו את הסודות שלו
ואת החלומות שלו.
וגם שתמיד צריך לומר לילדים
את האמת'.
---
אדון דוקטור
אף פעם
לא מרשה למחנכים
להרים יד על ילד,
לבנים הוא מרשה לפעמים ללכת מכות.
אבל רק כשבאמת מוכרחים
ואף פעם לא יותר מדי חזק'. 

ההתבוננות המתונה והבוחנת של בלומקה בתצלום מעניקה חיים לילדים שהומתו בזמן השואה, ומאפשרת לקוראים הצעירים לחדור אל תוך הטקסט הסיסמאי-מאובן שהם שומעים בטקסים על אודות הקולקטיב ששמו 'בית היתומים של ינוש קורצ'ק'. באמצעות הספר הקוראים נעשים שותפים לרגע בחיי בית היתומים ומרגישים – היו חיים ואינם. 

לשון הטקסט בלבוש העברי המצוין שנתן לה אורי אורלב טובה ופשוטה, טבעית, אמינה. איוריה של איבונה חמילבסקה הם כר נרחב לחשיבה, לפרשנות ולהתרגשות. 

איבונה חמילבסקה
נולדה בפולין (1960), למדה ומלמדת אמנות באוניברסיטה. ספריה, שדווקא במולדתה התמהמהה ההכרה בהם, זכו בהערכה במדינות רבות ועוטרו בפרסים, בהם פרס בולוניה לספרות ילדים לשנת 2011. 

יומנה של בלומקה
מתאים למאזינים בני חמש עד שבע, לקוראים מתחילים, ולכל יתר המבוגרים.
נירה לוין