אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

הגשר

כתב: היינץ יניש
איירה: הלגה בנש
מגרמנית: שמעון ריקלין-בנעט
מודן הוצאה לאור 2011
26 עמוד, מנוקד

סכסוכים ומצבי משבר הם נושא מוכר בסיפורי עמים. בישראל ידוע בהקשר הזה הסיפור על שני התיישים העיקשים, שכל אחד מהם החל לחצות גשר צר מכיוון אחר. התיישים נפגשו באמצע הגשר, אך אף לא אחד מהם הסכים לסגת כדי לאפשר לאחר לעבור לגדה האחרת. לפיכך, בתום התכתשות קצרה נפלו שניהם למים.
הגרסה שמציג הגשר מציגה אופציה אחרת לסיום הסכסוך: ענק ודוב נפגשים באמצע הגשר, וכצפוי, אף לא אחד מהם מוכן לחזור על עקבותיו. אחרי שתי הצעות שיכלו להוביל לכישלון מוחלט או להצלחה חלקית, נולד הרעיון הגדול שבבסיסו הצלחת שני הצדדים (win-win situation): הענק והדוב אוחזים זה בזה בחיבוק הדוק, ומתקדמים בצעדים קטנים עד לסיבוב של 180 מעלות המבטיח לכל אחד מהם את הגישה לגדת הנהר הרצויה לו. המסר הוא כמובן שגם במצבי עוינות אפשר להימנע מפתרון בכוח. 

הגשר ראוי לתשומת לב בזכות האיורים: המאיירת הלגה בנש מיקמה את הסיפור העממי בסביבה של על-זמן ועל-מקום. הגשר מתוח בין שני גושי הרים בנוף פראי-בראשיתי, הדמויות על גדת הנהר דומות לכולנו, ומעבר לחוף משתרעים שדות מעובדים. ההרים, בעיצוב כמו-קולאז'י, רומזים על ההיסטוריה של הסכסוכים ונראים כאילו היו מכוסים אותיות בשפות שונות. דמות הדוב ודמות הענק לקוחות מימים רחוקים של מיתולוגיות ומעשיות. באמצעות התקרבות או התרחקות מהאובייקטים שהיא מציירת, בנש מתמקדת במימד הגודל ומוסיפה לאווירה נופך של אִיוּם לא ברור.
הלגה בנש היא מאיירת אוסטרית מצליחה. נולדה ב- 1957, ובמשך 25 שנה הייתה מורה בבית ספר יסודי. מאז 2003 חיה ועובדת בווינה, כותבת ומאיירת לילדים. 

הגשר
מתאים לבני ארבע עד שבע, למורים ולמדריכים, ליוצרי סכסוכים ולמי שזקוק לפתרונות.
נירה לוין