אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

להחביא את אדית

להחביא את אדית (סיפור אמתי)
כתבה: קאת'י קייסר
מאנגלית: גיא הרלינג
שוקן 2008
135 עמוד, לא מנוקד 

עם השנים מתפרסמים עוד ועוד מסיפוריהם האישיים של אלה שילדותם עברה עליהם בתקופת מלחמת העולם השנייה והם חוו על בשרם את אימי השואה. הסיפורים האלה מאפשרים לנו לדעת עוד על המציאות הבלתי נתפסת של חיים בזהות שאולה, במקומות מחבוא, בגטאות ובמחנות ריכוז. מהסיפורים ניתן ללמוד שאי אפשר לדרג את עוצמתם של מצבי משבר, של חרדה ושל מאבקי הישרדות; אפשר לקרוא, ולנסות לחוש, להבין, להזדהות במידה זו או אחרת עם העלבון, עם הכאב, עם המצוקה והייאוש, ועם התשוקה לחיות למרות הכול.
חייה של אדית שוואלבּ, ילדה יהודייה מווינה, השתנו ביום לא בהיר אחד, כשחייליו של היטלר פלשו לאוסטריה והרסו את שגרת חייהם של אזרחיה היהודים. זמן לא רב אחרי הסיפוח הבין אביה של אדית שהמשפחה חייבת לעזוב את וינה; הוא, אשתו ושלושת הילדים יצאו במסע מפרך לבריסל שבבלגיה, ומשם לצרפת, ושוב למקומות מחבוא שונים. המשפחה התפרקה והיה צורך למצוא לכל אחד מהם, אפילו לגאסטון שהיה כמעט תינוק, מקום מקלט.
בכל אחד מן המקלטים הזמניים הללו היה לאדית גג מעל ראשה, היה מזון, הייתה אמפתיה, אבל פחד קיומי, געגועים וחוסר ביטחון היו לתחושות שהכתיבו כל נשימה מנשימותיה. אדית שוואלב לא נמקה במחנה ריכוז, אבל ילדותה יכולה לתרום להבנת המושג 'שואה'.
הסופרת הקנדית קאת'י קייסר פגשה את אדית בבגרותה, שמעה על חייה בשנות המלחמה וכתבה את סיפורה. 

מתאים לבני אחת עשרה ומעלה. 

נירה לוין