אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

תוהו ובוהו רגיל בהחלט


כתבה: שרון קריץ'
מאנגלית: מאירה פירון
טל-מאי הוצאה לאור
192 עמוד, לא מנוקד


הכול קורה במשך חופשת קיץ אחת, שאמורה הייתה להיות שגרתית בהחלט, במשפחה רגילה לגמרי.
על מה שקרה בקיץ הזה מספרת מרי לוּ פיני בת השלוש עשרה, הנמצאת בדיוק באמצע:
בין אחותה הבכורה לבין אחיה הקטנים שהצעיר בהם בן ארבע; היא כבר יכולה לשער מה הם רגשותיה של הגדולה אך עדיין יכולה להזדהות עם הקטנים.
האמתלה הספרותית לסיפור היא חובה שהטילה המורה לספרות של מרי לו על תלמידי הכיתה: לכתוב במהלך החופשה 'יומן מסע' ולהגישו למורה החדש לספרות אחרי החופשה. מה זה 'יומן מסע'? לאן עליה לנסוע? מרי לו איננה יודעת, ופשוט מתחילה לכתוב יומן.
ביומן היא מתארת מה שעובר עליה ועל המשפחה במהלך הקיץ. כמו לעיתים קרובות, לתזוזה הראשונית במערכת גורם בן הדוד קרל ריי, הבא לביקור לא צפוי. למה הוא בא פתאום? לכמה זמן? ולמה הוא שתקן כזה?
במהלך החופשה מרי לו קוראת ספר מרשימת הקריאה שקיבלה מבית הספר - האודיסאה, סיפור מסעותיו של הגיבור היווני אודיסאוס, ובמשך הזמן גם מנסה למצוא דמיון בין קורותיה בחופשת הקיץ לבין מסעות אודיסיאוס. מרי לו עצמה עורכת מסע לביתם של הדודים, הוריו של קרל ריי. האם לזה התכוונה המורה לספרות כשביקשה לכתוב 'יומן מסע'?
לפעמים מרי לו מספרת את הסיפור מבחוץ, כמו צוֹפָה, לפעמים היא הדמות המרכזית בהתרחשות; היא משתפת את הקוראים במחשבותיה ובתחושותיה, ומודעת לכך שהכתיבה חושפת אותה ואת התהליך שהיא עוברת במהלך הקיץ; המשפט הראשון בספר הוא פנייתה למורה החדש לספרות:
'אז ככה, הנה זה. יומן המסע מהקיץ שלי. כפי שאתה יכול לראות, נסחפתי קצת.
אבל הבעיה היא כזאת. אני לא רוצה שתקרא אותו.'

שרון קריץ' יצרה דמות אמינה, מלאת חיים, המצליחה לרתק את הקוראים לסיפורה עד כי קשה להינתק ממנו גם לרגע, עד סופו.

שרון קריץ' שנולדה ב- 1945 היא סופרת אמריקנית שחיה כיום באנגליה. זכתה בפרסים אחדים על יצירותיה לבני נוער, ביניהם מדליית ניוּבֶּרִי על ספרה שני ירחים.
ילדותה עברה עליה לצד שלושת אחיה ואחותה, והם שהיו לה מקור השראה כשכתבה את תוהו ובוהו רגיל בהחלט.

הספר מתאים לבני אחת עשרה ומעלה.

נירה לוין