אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

אורסולה נורדסטרום

אורסולה נורדסטרום , 1910 - 1988 , הייתה עורכת אמריקנית מהוללת. היא הייתה מזוהה עם ספרות הילדים  האמריקנית ולזכותה נזקפים ספרי מופת קלאסיים, ביניהם ארץ יצורי הפרא, חוות הקסמים, לילה טוב ירח. אחד הדברים שייחדו אותה הייתה חליפת המכתבים שלה עם כותבים ומאיירים לילדים, מכתביה היו מחמיאים, ביקורתיים, שנונים, משעשעים ואנושיים מאוד. למרבה המזל נותרו המכתבים בארכיון של הוצאת הארפר קולינס שבה עבדה וקובצו בספר ' גאון יקר' , כינוי החיבה שלה לסופרים ולמאיירים איתם עבדה. 

בין המכותבים שלה אפשר למצוא סופרים ומאיירים נודעים, ביניהם של סילברסטין, לאורה אינגלס ווילדר, ראסל הובאן ומוריס סנדק. מכתביה חושפים את החיפוש המתמיד שלה אחרי יצירה איכותית לילדים, את הכבוד שרחשה לילדים ואת המתחולל מאחורי הקלעים של הוצאת ספרי ילדים. מכתביה מעידים על התפקיד החשוב שמילאה כעורכת ביצירת ספרות הילדים האמריקנית .'גאון יקר' נחשב לספר חובה לעורכים מתחילים.

מתוך מכתביה אל מוריס סנדק 

אהבתי את מכתבך הארוך ואני מקווה שכתיבתו הבהירה לך מספר דברים. אמנם בספרים של טולסטוי ושל מלווין מוזכרים רהיטים רבים ושניהם יודעים עובדות רבות, אבל זה איננו סוג הגאונות היחידי, כידוע לך. כתיבתך, עכשייו לפחות, היא כתיבה של משורר. טולסטוי הוא סופר נפלא. ואילו אתה מסוגל לבטא בכמה מציוריך אותה מידה של רגש מגובש שמצויה ב' מלחמה ושלום'. אני מתכוונת לכך. אתה כותב ומצייר מבפנים כלפי חוץ. משום כך אני אומרת זאת..

.כתבת : 'בעולמי אין רהיטים. כולו רגש '. נדיר למצוא בעולם רגש בצד משמעת של אמן., כשלך. הזכרת לי שאתה בן 33. זהו גיל צעיר לאמן בעל פוטנציאל כשלך. יתכן שלא תגיע לעבודתך המעמיקה והעשירה ביותר לפני גיל ארבעים. אתה הולך ומשתבח עם הזמן.....

שלחנו באמצעות שליח את 'ארץ חיות הפרא' כדי שיוכל להיכלל ברשימת 10 הספרים המצויירים הטובים ביותר. לפני כן עברתי שוב על הטקסט ועל הציורים הספר נפלא ואנו גאים שהוא כלול ברשימת הספרים שלנו. כשהיית צעיר והיו  לך שני ספרים בלבד, אני זוכרת שהייתי כותבת  לך ומודה על 'עוד עבודה יפה'. עכשיו אתה עשיר ומפורסם ואינך זקוק לשבחים שלי. אבל כשאני מסתכלת על 'ארץ יצורי הפרא' אני מוכרחה לשלוח לך אותם.. לדעתי הספר יוצא מן הכלל, הטקסט יפה ורב משמעות והוא מבטא בדיוק מה שרצית לומר..הספר הזה מזכיר לי שאני אוהבת אנשים יצירתיים ואוהבת להוציא לאור ספרים בשביל ילדים יצירתיים.