אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

יעל מולצ'דסקי

צילם אמרי זרטל
הספרים ואני 

נולדתי בלנינגרד בשנה שבה ראה אור לראשונה 'צ'רלי בממלכת השוקולד' וכעבור שמונה שנים עברתי לראשון לציון. שם, בבית הספר חביב א' הוחלף שמי מיולה ליעל. השנה היתה 1973, שנת היווסדה של סדרת מרגנית, שגדלתי על רבים מספריה והיום אני ממשיכה בעריכתה.
תמיד אהבתי לקרוא, אבל עוד יותר אהבתי כשהקריאו לי ספרים. אני זוכרת היטב את המתח באוויר כשאבא קרא לי בקול מספרי ילדותו – סיפורי שרלוק הולמס, ו'פנג הלבן' של ג'ק לונדון. מאז הייתה בעבורי הקריאה לחוויה של שיתוף, מעין אוצר שעובר מקורא לחברו, והיא מלווה אותי בעבודתי עד היום.
באוניברסיטה למדתי מוזיקה - תואר אחד בנגינה ושני במוזיקולוגיה. את עבודת המאסטר כתבתי על הקשר בין מילים לצלילים ולתמונות ואלה שלוש אהבותיי. בספרות ילדים אני משלבת שתיים מהן בעריכה של ספרים מאוירים שבהם נפגשות המילים והתמונות לשלם אחד.
את השער לעולם המו'לות פתח בפני העורך והמו'ל אהד זמורה שבביתו ספון הספרים ביליתי שעות רבות מאז מלאו לי 15. בעידודו עשיתי את צעדיי הראשונים כעורכת. אבל בדרך תמיד ליוו אותי הילדים, שאת עולמם חייתי בכל עיסוקיי. אחד הספרים האהובים עלי הוא 'הסיפור שאינו נגמר' ועבורי הוא משל לחיים. משאלתו של הנער בסטיאן, גיבור הספר, היא לקרוא סיפור שלא ייגמר לעולם, ועוד יותר, להפוך לאחד מגיבוריו. בילדותי ביליתי שעות ארוכות בעולם הדמיון, ב'ארץ פנטזיה חסרת הגבולות' כפי שהגדיר אותה מיכאל אנדה.
וכדי שהסיפור באמת לא ייגמר וכדי שאוכל להמשיך לטייל בארץ פנטזיה הייתי לעורכת ספרי ילדים, ובשש השנים האחרונות אני משמשת כעורכת הראשית של ספרי ילדים ונוער בהוצאת כנרת-זמורה- דביר.

על עריכה
גורלו של ספר, ממש כמו זה של אדם, נקבע לא אחת בגלל האנשים שהוא פוגש בדרך. והעורך הוא לעיתים קרובות האדם הראשון שנקרה בדרכו של הספר. העורך מגלה אותו, מתאהב בו ומעביר את אהבתו הלאה לקוראים שבאים אחריו. והוא מרעיף ממנה גם על הסופר, שיצירתו זקוקה תמיד לאהבה.
אבל רגע הגילוי הוא רק צעד ראשון בדרך ארוכה. כי תפקידו של העורך הוא רב פנים ומגוון. יש המתארים אותו על דרך הדימוי – מיילד, מסדר, מהמר, מטפל, מתפלל. השורש של המילה עורך הוא ערכ וממנו נגזרות מילים כמו מַעֲרוֹךְ, מערכה, מערך, עֶרְכָּה, תערוכה, עֵרֶךְ, ערכיות.
כי תפקידו הוא גם לערוך את כתב היד (ובידיו מעין מערוך דמיוני), וגם לגלות את ערכו ולהעלות את ערכו, וגם לנהל מערכה ובה משתתפים רבים העוסקים בהוצאתו של הספר לאור. אבל העורך נשאר תמיד האדם הקרוב ביותר אל היצירה ואל יוצרה. ולכן הוא נדרש לזהירות ולרגישות רבה. עליו לשמור את הספר בצלמו של הסופר, גם בעריכת ספרי מקור וגם בתרגום, לעזור לו להוציא לאור את הספר שהוא באמת רצה לכתוב, לא להיבהל מהחדשני ומהחד פעמי, לא למשוך את הסופר או הספר אל המוכר והידוע, אל מה שכבר הוכיח את עצמו פעמים רבות.
כי כמו שכתב המבקר האנגלי סיריל קונולי: 'עדיף לכתוב לעצמך ולהישאר בלי קהל מאשר לכתוב לקהל ולהישאר בלי עצמך'. והעורך חייב לשמור על הסופר שיישאר נאמן לעצמו בתוך עשייה רבת משתתפים – מגיהים, מאיירים, מעצבים גרפיים, אנשי שיווק ומכירות.
מעניין הוא שבתחומי יצירה אחרים כלל לא קיים תפקיד מוזר שכזה. באומנויות הציור והמוזיקה למשל אין עורכים, איש לא תיקן את ציוריו של פיקסו ורק הקיסר בסרטו של מילוש פורמן חשב שמוצרט כתב יותר מדי תווים.
אבל כל אדם יוצר זקוק למראה ידידותית ולאוזן קשבת. בתהליך היצירה נותן היוצר משהו מעצמו, 'בכתביו של אדם חבויה נִשמתו המעורטלת' אמר סמואל ג'ונסון. והעורך מלווה את התהליך המורכב והעדין הזה בהבשלתו של הספר הבודד ובליווי הסופרים והמאיירים ביצירתם של ספרים רבים.
בסרט התיעודי על הסופר והמאייר מוריס סנדק – TELL THEM ANYTHING YOU WANT - הוא מספר בכנות נדירה על ייסורי היצירה שלו ועל כך שספרו 'ארץ יצורי הפרא' נחל כישלון בשנותיו הראשונות. ואז בהינף יד הוא מצביע על תמונה ממוסגרת ובה תצלום של אורסולה נורדסטרום, עורכת ספרי הילדים האגדית שלו בהוצאת הרפר. 'הכול בזכותה!' מכריז סנדק. וזאת באמת זכות גדולה להיות עורך, ועוד יותר, עורך של ספרות ילדים ונוער שבה הסיפור מסופר גם במילים וגם בתמונות ונופל על אוזניהם של הקוראים הטובים ביותר – קוראים שמחשבתם גמישה, שדמיונם פורה, שסקרנותם עצומה, שתגובתם כנה ושספרות טובה מטביעה בהם חותם. זכות גדולה היא לתת בידיהם ספרים טובים, בתקווה שהקריאה תהפוך לחלק בלתי נפרד מחייהם.

כמה מהספרים שתרגמתי
סדרת אוליביה / איאן פלקונר
לא עכשיו ברנרד / דייוויד מקי
ג'ינג'ר / שרלוט ווק
והכול בעצמי / אליקי

כמה מהספרים שערכתי
פו הדב והבית בקרן פו / א'א מילן
סדרת 'צפרדע' / מקס פלטהאוס
אנשי המשמר / טרי פראצ'ט
סדרת ממציאים ומגלים / תמר כוכב ותמי שם-טוב
סבתא, עוד פעם! / עדנה מזי'א
גור חתול אדם ארוך שיער / אתגר קרת