אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
 

רוני גבעתי

מדוע בחרתי בסיפור הזה של אנדרסן? כי מצא חן בעיני בקריאה ראשונה בלי לחשוב מדוע ומשום שיש בו ילדים ובגלל שהוא סיפור על מאבק בין רֶשע לבין אהבה. והרי יש המון סיפורים בנושא הזה, אז מה המיוחד בו? .הנושא הוא בלב החיים, אבל מה שמייחד כל סיפור הוא קולו וסגנונו וקצבו של הכותב, וכך גם בסיפור הזה, שנכתב על ארץ צפון ושלג וקרח . ומצא חן בעיני שהילד והילדה שבו,ששמותיהם קַאי וגֶרדָה , גדלים מרפסת מול מרפסת, שיח ורדים מול שיח ורדים, ואוהבים זה את זה השלג הזוהרת עד שבאה מלכת השלג ומצליחה למשוך את קאי אחריה, ולוקחת אותו במרכבת השלג שלה אל ארמון הקרח., שם מצליחה המלכה הקרה והמסוכנת לכשף את קאי לשכוח את הילדה שהוא אוהב, ומקפיאה את לבו לקרח. ובגלל גרדה, שבכוח הגעגועים והאהבה מוכנה להסתכן ויוצאת אל סופת השלג לחפש את קאי ולהשיב אותו הביתה. מסעה מפרך, ורב תלאות, אבל היא נחושה, ויש בו גם פלאים וגם ידידים שעוזרים לה . וכי הוא מתחיל כסיפור מחיינו, בכפר קטן, עם אנשים וילדים רגילים שיוצאים לשחק על הקרח. ואל תוך החיים הרגילים פולשת מלכת השלג, וכשהיא מפתה את קאי ללכת מסונוור אחריה, היא הופכת את הסיפור לאגדה, שתחזור להיות סיפור כשגרדה תצליח לגבור עליה
וכשאני קוראת את האגדה, אני מרגישה שנכנסתי לתוכה, רואה ולא נראית, ומתלווה אל גרדה המתגעגעת והאמיצה, שנכנסת בסופת שלג אל מזחלת עם אייל שמוליך אותה כברת דרך. ובדרכה מקומות ויצורים שחלקם מבהילים וחלקם נדיבים, וסכנות וקשיים ומאבקים שלא בטוח כלל שתוכל לעמוד בהם בכל פעם מחדש אני דואגת לה ומקווה שתעמוד בניסיון הקשה ביותר – המאבק של חום הלב שלה מול הקור המקפיא של לבה של מלכת השלג, הגדולה והחזקה מגרדה .
וטוב בעיני גם השילוב בין אגדה מרוחקת, ובין רגשות ומחשבות של הנפשות שבו, שהם דומים לשלנו, ומוכיחים שהגרעין של המסופר בסיפורים – מה שמתחולל במחשבות ובלב - דומה בכל זמן ומקום, בין אם במדבר סהרה, או בקוטב הצפוני, או אצלנו על שפת הים התיכון, וגם כנראה בליבו של אנדרסן, שקורות חייו התחפשו לאגדות שכתב, וביניהן: בת הים הקטנה, בגדי המלך החדשים, מוכרת הגפרורים, הברווזון המכוער, אצבעונית, חייל הבדיל . 

לאחר שקראתי את הסיפור כמה פעמים, וראינו את ציוריו היפים של המאייר ארול לה קיין, המחזנו אותו והופענו בו, צוות המורים והספרניות של בית הספר היסודי בעין גדי, לפני ילדי בית הספר והוריהם ב'שבוע הספר' שלנו, והאגדה מלכת השלג קיבלה פירוש נוסף ונהייתה עוד יותר קרובה אלינו ברוחה .

רוני גבעתי