אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

איך זה היה באמת?


בית היתומים היהודי בהנהלת יאנוש קורצ'אק פעל בוורשה בירת פולין משנת 1911 ועד אוגוסט 1942. היה זה ניסיון ראשון בעולם, להנהיג חינוך דמוקרטי. קורצ'אק ביסס את חיי בית היתומים שלו על הבנה הדדית בין המבוגרים לילדים ועל כבוד והערכה לילדים.  לכל ילד  חדש שהתקבל, היה  חונך מבין התלמידים הוותיקים, שהיה עוזר לו להתאקלם.

 בבית היתומים של קורצ'אק גדלו ילדים יתומים ובני עניים עזובים. החיים בבית היתומים היו מאורגנים במסגרת שהניחה מקום רב לשוויון ולחופש. כל הילדים לבשו תלבושת אחידה על מנת לא לקפח את אלו שמשפחותיהם אינם שולחות להם בגדים. בילדים היה קורצ'אק מטפל בעצמו, מספר את שערותיהם, גוזז את ציפורניהם ובודק את מצבם הגופני, הוא היה הספָּר והרופא של בית היתומים. 

קורצ'אק דאג לכך שקשריו של הילד עם משפחתו הטבעית, הורה שנותר בחיים או כל קרוב אחר לא ינותקו, ופעם בשבוע היו מבקרים החניכים אצל משפחותיהם ללא הגבלה. לאלה שלא נותרו להם קרובים היה קורצ'אק דואג במיוחד , לוקח אותם לגן חיות, לקולנוע ולהצגות. . כל חניכי בית היתומים הלכו לבתי ספר קרובים .  

קורצ'אק השתדל לטפל בכל התלונות של הילדים. הייתה תיבת דואר מיוחדת אליה היו הילדים משלשלים את מכתביהם, בהם היו מביעים את משאלותיהם ואת  בעיותיהם. על חלק מהמכתבים היה קורצ'אק עונה. בבית היתומים הוקדש מקום נרחב למשחקים, פעילויות, טיולים ותרגילים ספורטיביים, קורצ'אק עצמו היה משתתף במשחקי הילדים ואף לא נמנע מלהשתובב איתם.  

העיתון ('מאלי פשגלונד') – היה אמצעי חינוכי חשוב. עיקר חשיבותו של עיתון הייתה בכך שהוא נכתב ונערך על ידי הילדים. העיתון היה מרכז לפעילות חברתית, ואמצעי לביטוי עצמי. כל ילד שכתב לעיתון קיבל שכר סמלי על כתיבתו, 'שכר סופרים'. 

אילו היה יוצא עיתון בבית הספר שלכם,
מה הייתם רוצים לכתוב
בו?