אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
 

אורית ברגמן

נולדתי וגדלתי בירושלים למשפחה חובבת ספרים, ובמיוחד ספרי ילדים.
אמי, תמר ברגמן, כתבה ספרי ילדים וספרי נוער שליוו את ילדותי. מאז שאני זוכרת את עצמי ציירתי, בהתחלה רק פרצופים ולאט לאט גם גוף ועולם. אני מאושרת שהצלחתי להפוך את האהבה שלי למקצוע. איירתי ספרים רבים של סופרים אחרים עד שאזרתי אומץ לכתוב בעצמי. כשאני מתחילה לכתוב אני רואה תמונות ודמויות והן אלה שמובילות את הסיפור. אני משתדלת לכתוב על חיות, כי הן הדבר שאני הכי אוהבת לצייר. אני עוסקת גם בעיצוב תפאורה ובכתיבה לתיאטרון, לילדים ולמבוגרים. את הספר הראשון שלי 'שבתאי מסכן' עיבדתי למחזה.

בתערוכה מופיעות עבודות מספרים שאת מרביתם כתבה אורית ברגמן ::
הקטר מאת יוליאן טובים, 2009
שבתאי מסכן , 2004
השיר של לולה , 2008
יומגדול עם צפרנגול וחברים אחרים ,2011
חלומות שמורים, אוסף שירי ערש 2008
הקרקס המתקפל של מקסי רומנו 

אורית ברגמן היא כלת פרס דףדף לספרות ילדים תשע'ג  נימוקי השופטים 
חבר השופטים החליט להעניק את פרס דףדף לספרות ילדים תשע'ג ליוצרת אורית ברגמן, בזכות יבול פורה במיוחד בשנת תשע'ג: 'יומנה של לוכדת כרישים ' לנוער צעיר ושני ספרים מצויירים לפעוטות: 'יותר גדולה ממך', ו' בדיוק בזמן'.
'יומנה של לוכדת כרישים' הוא ספר ישראלי מאוד, שעלילתו מתרחשת במצפה התת-ימי באילת. עם זאת הוא נוגע בנושאים אוניברסליים, ביניהם דאגה לבעלי חיים וחקירת הזהות העצמית בגיל הנעורים. זהו סיפורה של גל, נערה הבורחת מהבית כדי לחפש רמזים למקום הימצאו של אביה שנעלם מחייה שנים אחדות לפני כן. גל מורדת בסמכותה של אמה, אך גם חושפת את הזדקקותה לה. הכפילות הרגשית הזאת, שמתלווה לדילמות אחרות בסיפור, היא שמקנה לו את אמינותו.
אבל ייחודו של הספר נעוץ בהיותו רומן מאוייר, המזכיר בסגנונו את ספריו של נחום גוטמן והוא מעין הומאז' להם. כמו בסיפור, גם באיורים ניכר התחקיר המעמיק של עולם החי התת- ימי, המשמש לא פעם בבואה לנפש הגיבורה.
'בדך לאקווריומים', מספרת גל ' עצרתי להביט בים. פס קריר ומפתה שנח בשלווה בין הרי אדום להרי אילת. מתחת למעטה הצונן הזה מסתתר עולם שלם רוחש חיים'. מילים אלה אפשר ליחס גם לספר עצמו ,שהוא 'עולם שלם רוחש חיים'.
בשני ספרי הפעוטות של ברגמן כמעט אין מילים, אך עלילותיהם מתוחכמות ומציעות לפעוטות הרבה יותר מכפי שמקובל בסוגה. יש בהם הומור, אירוניה דקה וחומר למחשבה ראשונית על מושגים פיזיקליים: החלל והזמן. מלבד אלה, נמצא בהם שיחות זעירות המצביעות על קשב ורגישות לשפת הילד ולרגשותיו.
על כל אלה החלטנו להעניק את פרס דףדף לספרות ילדים תשע'ג לאורית ברגמן.
פרופ' יעל דר (יו'ר) , נירה לוין, מרב סלומון, שהם סמיט, יחיעם פדן, בתיה קולטון
29.10.2013