אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

יוסי גודארד : מאחורי הספרים

 

הינשוף שראה הפוך

הספר הזה נולד מצירוף של שני רעיונות. הרעיון הראשון נולד מתוך אהבתי לתשבצי היגיון, שהם הרבה יותר מסובכים מתשבצים רגילים. אחת מאפשרויות הפתרון של הגדרה נקראת – פילנדרום, כלומר מילה שאפשר לקרוא אותה משני הכוונים. (אבא, סוס, שמש).

והרעיון השני – 'פטנט' שלמדתי ממורה לכתיבה שהציע לנו מה לעשות כשנתקעים ולא יודעים איך להמשיך. פשוט צריך לחשוב הפוך- במקום שמשהו קורה ביום, שיקרה בלילה. במקום שאבא כועס על בנו, שהבן יכעס על אבא.  במקום שהסיפור ייגמר ברע שייגמר בטוב. אני התכוונתי רק להשתעשע, אבל להפתעתי הוא התקבל כספר על ילדים חריגים. 

תעלומת קתרינה הקדושה.

דבר מעניין קרה עם הספר הזה. את הדמות הראשית בניתי על פי דמות שהכרתי מקרוב. גרמני שנישא בגרמניה ליהודייה ועם עליית היטלר לשלטון עלה אתה לארץ. כאן הוא בחר להתבודד והקים חווה בראש הר בגליל. אני בחרתי בדמותו להיות הבלש שחוקר תעלומה במנזר המבודד למרגלות הר סיני. שנים אחדות אחרי שהספר ראה אור, החליט הגיבור האמתי שלי לעבור לגור במנזר סנטה קתרינה. כל מי שקרא את הספר וביקר במנזר, היה בטוח ששאבתי את ההשראה מנוכחותו במקום, אבל האמת היא שכתבתי את הספר זמן רב לפני שעבר לשם ואני גם יודע שלא קרא אותו. 

מעשה באפס

הספר נולד בעקבות ויכוח בין שני ילדים, ששמעתי. כשהתלהטו הרוחות, אמר ילד אחד לשני: אתה אפס! הראש שלי התחיל לעבוד וחשבתי לעצמי – מה פרוש 'אתה אפס'? האם באמת זה אומר שאתה לא שווה כלום? ואולי להפך? אולי אפס שווה יותר מכל המספרים כשהוא צמוד אליהם? כך נולד הסיפור.

המרוץ אחר המדליה ההודית

את הסיפור האמיתי על אבא שלי, אלוף הארץ בשחייה, שנסע בטרמפים מארץ ישראל להודו כדי להשתתף בתחרות שחיה בינלאומית, וההרפתקאות שעברו עליו במסע, מכירים כל בני המשפחה שלנו. הוא גם התפרסם בשעתו בעיתונים. אבל רק אחרי שאבי נפטר (בגיל 98) ואחרי שהתגלתה קלטת שבה הוא משחזר את הסיפור המופלא הזה לפרטי פרטים, החלטתי לכתוב את הספר, כדי להראות מה כוחן של נחישות ודבקות במטרה, למרות המכשולים שבדרך. דרך אגב , הוא הגיע לתחרות באיחור של יום, אבל אז קרה לו משהו מפתיע.