אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אתגר קרת : שאלות ותשובות

 
איזו ילדות הייתה שלך? 
כילד מיעטתי לבקר בבית הספר. סבלתי מאסטמה ששימשה כתירוץ נהדר לחיסורים מרובים.
ההורים שלי היו מחפים עלי בכל פעם שרציתי להישאר בבית ולמרות שביליתי שעות רבות לבד לא הרגשתי בודד כי קראתי המון. החברים הכי טובים שלי הם עדיין חברי הילדות. את עוזי, חברי הטוב ביותר, אני מכיר מגיל שלוש ולמרות שלא למדנו בתיכון או באוניברסיטה ביחד אנחנו ממשיכים לראות זה את זה פעם בשבוע לפחות כבר יותר מארבעים שנה.

אילו ספרים קראת בילדותך? 
אחי הבכור, נמרוד, המבוגר ממני בחמש שנים, היה מאוד מוטרד מכך שלא ידעתי לקרוא כתינוק ובגיל שלוש החל ללמד אותי קרוא וכתוב בשיטה מאוד יעילה ואכזרית, כאשר בכל פעם שטעיתי בקריאה הוא היה מדביק לי מסטיק בשיער. בגיל ארבע כבר קראתי מצוין אך נותרתי עם מעט מאוד שיער. בגילאי ארבע-חמש אהבתי בעיקר ספרי הרפתקאות בהן הגיבורים היו ילדים אמיצים כמו 'השביעיה הסודית' ו'חסמב'ה', אחר כך עברתי לספרים בעלי אלמנטים פנטסטיים יותר כמו 'הנסיך הקטן' ו'מסעות גוליבר' ובגיל שמונה בערך, בעקבות אחי נמרוד, התחלתי לקרוא ספרי מדע בדיוני.

אילו סופרים היו אהובים עליך? 
הסופר שהשפיע עליי הכי הרבה כילד היה מארק טוויין. אני זוכר איך הקריאה בהאקלברי פין ריגשה אותי ושינתה את האופן שבו חוויתי את העולם. האקלברי פין החזיק בתפיסות דרומיות גזעניות והאמין שהעובדה שהוא עוזר לעבד נמלט תדון אותו אחרי מותו לגיהנום. כקורא, התנגדתי לדעות הגזעניות שלו אבל באותו הזמן אהבתי אותו ורציתי בטובתו. החוויה המורכבת הזו הייתה הפעם הראשונה בה הבנתי כמה רחוק וכמה עמוק ספר יכול לקחת אותי.

מה בין כתיבתך לילדים ובין כתיבתך למבוגרים?
האמת היא שאין הבדל גדול בין שניהם. כשאני כותב לילדים אני מודע לכך שחלק מהנושאים או הדימויים בהם אני רוצה להשתמש לא יהיו רלבנטיים עבורם וזה בהחלט משפיע על הבחירות שלך, אבל מעבר לכך, ברמה הבסיסית ביותר, הרגשות והרצונות של מבוגרים ושל ילדים זהים לגמרי. ילד מפחד, רוצה ונעלב בדיוק כמו מבוגר, וכשאני כותב סיפור ילדים אני שואף לכתוב סיפור שיצליח לעניין את הילד, אותי וכל אדם אחר שיקרא או שיקשיב לו.

על איזה ספר ילדים אתה ממליץ?
אחד מספרי הילדים שאני הכי אוהב לקרוא ללב הוא 'האפרוח העשירי' של נתן אלתרמן אותו אייר דני קרמן. מעבר לסיפור והחריזה הנפלאים אני אוהב את הקושי והקשיחות שקיימים בסיפור. אם יש ספרות ילדים שאני לא אוהב זו ספרות המציגה את החיים בצבעים וורודים ואידיליים. החיים יכולים להיות קשים למבוגר ולפעמים אפילו יותר לילד ואני מעדיף ספרות ילדים המכירה ועוסקת בקשיים האלה על כזו שמתעלמת מהם.

כשאתה מתחיל לכתוב סיפור אתה יודע איך הוא ייגמר?
אף פעם לא. גם אם אני יודע משהו לגבי הציר המרכזי של העלילה האופן שבו יתנהגו הדמויות בזמן ההתרחשויות תמיד מפתיע ולא צפוי. מזל, כי אחרת היה לי הרבה פחות מעניין לכתוב.