אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אורית רז : שאלות ותשובות

מתי הרגשת לראשונה שאת רוצה לכתוב?
כילדה נחשבתי תולעת ספרים. כמעט לא עבר יום מבלי שאבקר בספריה. אולם כבר בדרך הביתה נהגתי לעצור, להציץ בין דפי הספר החדש. לא פעם, בהגיעי הביתה, הייתי מגלה שכבר לא נשאר לי מה לקרוא... לכן הייתי מחפשת, על המדפים בביתי, או בבתי השכנים, ספר חדש לקריאה. כך מצאתי יום אחד את ספר השירים של המשוררת רחל והוא ריתק והקסים אותי. קראתי בו בנשימה עצורה וסיימתי אותו בתחושה של התרוממות רוח אך גם של קנאה: ידעתי שגם אני רוצה ללמוד לכתוב כמותה כדי להעניק את החוויה הנפלאה הזו לאנשים אחרים.

מה את אוהבת בכתיבה?
אני אוהבת לארגן את המחשבות, הרעיונות והחוויות שלי לסיפור. ייתכן שזה נובע מצורך בשליטה. המציאות היומיומית לא תמיד נעימה ולא תמיד מתנהלת על פי רצוני. אך רק בסיפור אני יכולה לשלוט בה, לסיים בסוף טוב. אגב, לפעמים הסיפור הוא זה שמדריך אותי ומלמד אותי איך כדאי לי להתנהל במציאות.

מהם הנושאים לספריך?
חוויות, שלי או של הקרובים לי. בעיקר חוויות שליליות שנוגעות בי, חוויות כמו קיפוח ואי צדק. חוויות כאלו מעוררות בתוכי תגובה נסערת: הזדהות, חמלה, ואפילו כעס, שתמיד דוחפת אותי לעבר שולחן הכתיבה.

מה את אוהבת לקרוא?
אני אוהבת ספרים כנים, שמתמודדים עם החוויות האנושיות באומץ ובכנות. בעיקר מרגשים אותי ספרים שניכר בהם שמי שכתב אותם מכיר את הסתירות בנפש האדם ונתן לכך ביטוי בעיצוב הדמויות.

מדוע את כותבת גם לילדים וגם למבוגרים?
לילדים אני כותבת כנראה משום שהילדה שהייתי, שעדיין בתוכי, עוד מבקשת לצאת החוצה. ייתכן שזה קורה משום שלא כל החוויות שעברתי כילדה עובדו עדיין. חלקן הותירו בי רגשות קשים. דרך הכתיבה אני חוזרת לחוויות האלו. כך אני מרככת אותן ומתיידדת אתן מחדש. על חוויות אחרות, שגם אותן אני מרגישה צורך לבטא, אני כותבת למבוגרים, וזה מאפשר לי כתיבה מסוג אחר, שימוש בלשון פיוטית שילדים לא תמיד ירצו לקרוא.