אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

יהודה עמיחי

יהודה עמיחי נולד בשנת 1924 בעיר וירצבורג שבגרמניה, למשפחה דתית- ליברלית. בגיל 11 עלה לארץ עם הוריו והמשיך ללמוד בבית ספר מסורתי ישראלי. לאחר שנת מגורים בפתח תקווה עבר לירושלים והתגורר בה כל ימיו. במלחמת העולם השנייה התגייס לבריגדה היהודית שבצבא הבריטי ונלחם בנאצים. בשנת 1946 התגייס לפלמ'ח ובמלחמת העצמאות לחם בקרבות קשים בחטיבת הנגב. עם שחרורו מהצבא, למד ספרות ומקרא באוניברסיטה העברית, בירושלים. שנים ארוכות עסק בהוראה. ספר שיריו הראשון ראה אור בשנת 1955. ואחריו פורסמו עוד 24 ספרים. עמיחי נודע בעיקר כמשורר. בשנת 1982 זכה בפרס ישראל על המהפכה שחולל בשירה העברית 'בשירתו יצר מהלך חדש בשירה העברית' ו'הביא לשנוי מהפכני בלשון הפיוטית, צירוף בין חומרים פיוטיים לחומרים השאובים מן היום יום'.[(מנימוקי ועדת שופטי הפרס) הוא התנגד כל חייו לכינוי 'משורר לאומי' שניתן לו , אך מילות שיריו הדהדו בליבותיהם של ישראלים רבים. 'אל מלא רחמים', 'מות אבי', 'הבלדה לשיער הארוך והשיער הקצר', 'במרחק שתי נקודות', הם כמה משיריו המוכרים. .טקס הענקת פרס נובל לשלום ליצחק רבין (תשנ'ה - 1994) הוזמן עמיחי לקרוא משיריו, והזמנה זו שיקפה את מעמדו הייחודי בארץ - ובעולם. רבין קרא בית משירו של יהודה עמיחי 'אלוהים מרחם על ילדים הגן'.
עמיחי הוא המשורר הישראלי המתורגם ביותר ,שיריו תורגמו ל-40 שפות והוא נחשב, גם מחוץ לגבולות הארץ והשפה העברית, לאחד מן המשוררים הגדולים של שלהי המאה העשרים. שירתו זכה בפרסים ספרותיים רבים, ביניהם פרס ברנר ב-1969, פרס ביאליק ב-1976 ו פרס ישראל ב-1982. בנוסף זכה לפרסים נוספים ברחבי העולם בגרמניה, בצרפת, במקדוניה, במצרים; בין היתר ניתן לו תואר אבירות בנורווגיה על הישגיו הספרותיים. משנת 1988 נזכר עמיחי כמועמד קבוע לפרס נובל לספרות, והוא נחשב, גם מחוץ לגבולות הארץ והשפה העברית, לאחד מן המשוררים הגדולים של שלהי המאה העשרים., שיריו נכללים בתכניות לימודים של בתי ספר בארצות שונות. הוא כתב גם מחזות וספורים קצרים ורומנים וגם שלשה ספרי ילדים, ספר לכל אחד משלשת ילדיו.
ספרו הראשון 'מה שקרה לרוני בניו-יורק' מספר על בנו רון. עמיחי אייר בעצמו את הספר.
ספרו השני מספר על בנו דוד ונקרא: 'הזנב השמן של הנומה, וכל יתר הדברים שקרו במשך השבוע, יום –יום' ספרו השלישי מספר על בתו עמנואלה ונקרא: 'ספר הלילה הגדול' .
יהודה עמיחי נפטר בירושלים בשנת 2000.