אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

חנה ליבנה : שאלות ותשובות

שאלות שילדים תמיד שואלים אותי:

איזו ילדה היית?

נולדתי וגדלתי במושבה בגליל, יבנאל. אבי היה חקלאי ואמי הייתה מורה, ביליתי הרבה בחוץ, טיילתי בהרים, שיחקתי בחצר וטיפסתי על עצים. הטבע, האדמה, הפרחים והצמחים היו חלק מילדותי. היו לי הרבה חברים וחברות ואהבתי מאוד לקרוא. כמעט בכל יום קראתי ספר. היה לנו ארון תחפושות והייתי עושה הצגות להורי ולחברים. הייתה לי ילדות מאוד מאושרת.

מתי התחלת לכתוב?

כתבתי מיום שאני זוכרת את עצמי,יומן, שירים וסיפורים, ספרונים והצגות. אהבתי גם לצייר, חלמתי להיות סופרת וציירת. שלחתי הרבה סיפורים ושירים לעיתון  'דבר לילדים' וכשהם פורסמו הייתי מאושרת. המשכתי לכתוב גם כשהתבגרתי, לעצמי. 
את הספר הראשון שלחתי להוצאה לאור כשנולד בני הצעיר שהיום הוא בן עשרים.

מה אהבת לקרוא כשהיית ילדה?

קראתי הכל, ספרי ילדים וספרי מבוגרים, עיתונים ואנציקלופדיות. כשהייתי ממש קטנה אהבתי מאוד את הספר 'אלה קרי הילדה מלפלנד' וספרים אחרים על ילדים בארצות שונות. אהבתי גם את הספרים של אריך קסטנר, את 'אורה כפולה' קראתי עשרות פעמים, וגם את 'אמיל והבלשים' את 'האסופית' ,'נשים קטנות' ואת הספרים של קארל מאי, וגם את 'חסמב'ה'.

האם יש משהו משותף לכל הספרים שלך?

שמתי לב שרבים מספרי עוסקים בילדים שונים, מיוחדים:
 ילדה שאמה מתה, ילד מאומץ, ילדה לא מקובלת, ילד עם סוד משפחתי,
 ילדה ששיקרה ועוד. אך בעצם, כולנו שונים מיוחדים.

מנין יש לך רעיונות לספרים?

לפעמים זה משהו שקרה לי בילדותי, אדם מסתורי שאני זוכרת, חברה שובבה, לפעמים משהו שחוויתי דרך ילדי, לפעמים הרעיון מגיע מילדים שפגשתי, ממשהו שקראתי בעיתון, ולפעמים חלום שאני זוכרת ממנו מעט, אף פעם אני לא יודעת מאין יצוץ הרעיון לספר הבא.

מה עוד את עושה?

יש לי משפחה, שלושה ילדים שגרים עדיין בבית, לכן אני אמא במשרה מלאה, אני מנחה סדנאות כתיבה לילדים ולמבוגרים בשירה ובסיפורת ונפגשת עם ילדים. פעם בחודש אני פוגשת ילדים בספרייה ברמת השרון במסגרת 'לילה לבן', המשתתפים בפעילות הם ילדים שקוראים הרבה. באותו לילה הם ישנים בספריה ובין שאר הפעילויות אני מספרת להם סיפורים שטרם יצאו לאור.

מה את כותבת עכשיו?

לאחרונה גמרתי לכתוב ספר ששמו הזמני הוא 'מה שיש באגם', על ילדה ששמה אגם שגרה ליד אגם הכנרת, ויש לה חוש מיוחד, היא רואה מה שיקרה בעתיד. הספר מבוסס על הילדות שלי, אני גרתי ליד הכנרת וגם לי בילדותי היה חוש כזה. הספר יצא בקרוב ב'ספרית הפועלים'.