אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

קורניי צ'וקובסקי : שאלות ותשובות

שאלות לקורניי צ'וקובסקי 

איזה מין ילד היית? 
הייתי ילד שובב. אמא שלי גידלה אותי לבדה, כי אבא שלי נטש את הבית כשהייתי קטן. אמא עבדה קשה מאוד כדי שאחותי ואני נוכל ללמוד. כשהייתי בן 13, זרקו אותי מהגימנסיה , כביכול מפני שלא התקדמתי בלימודים ובגלל ההשפעה הרעה שלי על ילדים אחרים. אבל האמת היתה שנזרקתי מפני שהייתי ילד נחות, ללא אבא. 

איך רכשת השכלה? 
הייתי עובד ביום ולומד בלילה. כך למדתי בכוחות עצמי אנגלית ובהמשך למדתי מקצועות אחרים, ועמדתי בהצלחה בבחינות הבגרות. וכך הפכתי למורה פרטי בכל המקצועות, ואמא שלי לא צריכה היתה עוד לעבוד. 

במה עסקת לפני שהתחלת לכתוב לילדים? 
העיסוק הראשון שלי היה כתיבת ביקורת ספרותית. כשהייתי כבן עשרים, התמניתי למבקר ספרותי של עיתון באודסה והתמניתי לכתב העיתון בלונדון. שם הכרתי את הספרות האנגלית בכלל ואת ספרות הילדים האנגלית בפרט. 

איזה מין אבא היית? 
היו לי שלושה ילדים- קוליה, בובה ולידיה. אהבתי מאוד לשחק ולהשתטות איתם. לימדתי אותם להחליק על הקרח, לצלול, לחתור, לשחק שחמט, וגם את השפה האנגלית. יום יום היה עליהם ללמוד עשר מלים חדשות באנגלית. הם גם השתתפו בערבי שירה שנערכו בביתנו. 

מה אסור היה להם לעשות? 
להתבטל. 

מתי התחלת לכתוב לילדים? 
היצירה הראשונה שפרסמתי לילדים, קרוקודיל, על תנין שיצא לטייל ברחובות העיר, התפרסמה בשנת 1915 . היא זכתה להצלחה רבה והפכה אותי לסופר ועורך לילדים. בעקבותיה כתבתי מאות יצירות, רובן מחורזות. היו שתקפו אותי על סגנון כתיבתי, אבל אני נלחמתי על חופש הביטוי ועל הזכות לכתוב לילדים יצירות משעשעות, דמיוניות והומוריסטיות. 

מה היה סדר היום שלך? 
בעיקר הייתי עובד בלילות, כי מגיל צעיר סבלתי מנדודי שינה. ראשי היה מלא מחשבות ותכניות ולא יכולתי להרדם. לפעמים הייתי ער כמה יממות ברציפות. לידיה בתי היתה קוראת באוזני שעות מדי ערב, כדי לעזור לי להרדם. לא תמיד הצלחתי לישון, אבל כך הכרתי את הספרות הקלסית העולמית. 

איפה אפשר לקרוא עליך בהרחבה? 
בספרו של יהודה אטלס ילדים גדולים , סופרים אהובים לילדים - חייהם ויצירתם, כרך 3.