אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אפרים סידון : שאלות ותשובות

מה אהבת לקרוא כשהיית ילד? 
קודם כל- אהבתי לקרוא. קראתי הכל ובמהירות רבה- אנציקלופדיות, ירחונים של מבוגרים, כל מה שיכולתי למצוא. בעיקר אהבתי ספרים דמיוניים ומצחיקים וסיפורי הרפתקאות. מבין הספרים המתורגמים, היו אהובים עלי במיוחד ספריו של אריך קסטנר ובעיקר הספר שלושים וחמישה במאי, וגם ספריו של ז'ול ורן. מבחן ספרי המקור אהבתי את ספרי ההרפתקאות של ימימה טשרנוביץ והייתי מכור לסדרת ספרי חסמב'ה של יגאל מוסנזון.

כמה פעמים בשבוע החלפת ספרים בספרייה? 
כל יום הלכתי החלפתי ספר, סליחה, ספרים. היה לי הסדר מיוחד עם הספרנית, ויכולתי להחליף שלושה ספרים ביום. לפעמים הייתי גומר לקרוא ספר בדרך מהספרייה הביתה. בהתחלה הספרנית לא האמינה שקראתי את הספרים, אבל אחרי שהיא בחנה אותי והשתכנעה שאני דובר אמת, היא הסכימה להסדר הזה. בגיל 10 גמרתי לקרוא את כל הספרים לנוער והתחלתי לקרוא ספרים של מבוגרים. 

והיום? 
גם היום אני קורא הרבה ומהר. קריאה היא התחביב שלי. אני קורא שניים- שלושה ספרים בשבוע. הבת שלי ירשה ממני את אהבת הקריאה. הבן שלי קורא רק מה שקשור בספורט. 

איזה תלמיד היית? 
בבית ספר עממי (שהיום קוראים לו יסודי), הייתי תלמיד טוב. היה לי מחנך נפלא, יוסף ברקאי, שהיה שחקן מתוסכל והיה מספר, או ליתר דיוק מציג לנו את הספרות הקלאסית. השעורים שלו היו ממש חוויה נהדרת ובזכותם אהבנו ספרות, אבל ההורים שלנו, שלא הבינו איזו מתנה קיבלנו, דרשו להחליף אותו, כי לא הספקנו ללמוד את כל החומר הנדרש. כשהייתי בתיכון לא עניינו אותי לימודים כי התכוונתי ללכת לקיבוץ וכך, התחלתי לברוח, עם חברים, מבית הספר והאמהות שלנו ניסו להתארגן כדי לשמור עלינו שלא נברח. 

אילו זכרונות ילדות שמורים בליבך? 
היתה לי ילדות נהדרת ברמת גן. הייתי בן יחיד ופרא אדם. עשיתי דברים מסוכנים בכוונה, כי פחדתי שיחשבו שאני מפונק ורציתי שידעו שאני לא כזה. אמא שלי היתה ממש מסכנה. אבא שלי היה סתת. הוא סיתת את רוב האנדרטאות בארץ, ביניהן פסלו של יוסף טרומפלדור בתל חי. עלה ארצה מפולין בגיל 16 וכל ימיו עבד באבן. הוא הוריש לי מערכת של 20 פטישים לאבנים מסוגים שונים ועשרות איזמלים. את אהבתי לספרות ולתאטרון ירשתי ממנו.