אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

לואיס קרול : שאלות ותשובות

 ראיון דמיוני עם לואיס קרול

איך היית מגדיר את עצמך?
קודם כל אני מורה מחנך ואיש דת, אחר כך צלם, ואם אוותר לרגע על הצניעות, אומר שהייתי מחלוצי הצילום באנגליה. כשהייתי צעיר רציתי להיות צייר, אבל כנראה לא הייתי מוכשר די הצורך. בעולם אני מוכר בעיקר בזכות שתי האליסות- אליס בארץ הפלאות ואליס בארץ המראה.

איך הפכת להיות לואיס קרול?
שמי האמיתי הוא צ'ארלס לוטוויג דודג'סון. כשהתחלתי לכתוב ספרות ובעיקר נונסנס(אי- גיון), חששתי שהדבר עלול להזיק לתדמית הרצינית שלי כאיש אקדמיה, וחיפשתי לי שם ספרותי.
השם לואיס קרול מבוסס על שמי האמיתי. כשנוכחתי לדעת שאני מוכר בעולם רק בשמי הספרותי, התעצבנתי, ואם היה מגיע אלי מכתב ממוען אל לואיס קרול, הייתי מחזיר אותו.

האם אליס בארץ הפלאות הוא ספר לילדים או למבוגרים?
אני ממש לא מבין בזה. הסיפור סופר לראשונה לילדים, או ליתר דיוק לילדות.
את העותק הראשון שכתבתי במו ידי נתתי במתנה לאליס בת העשר.
העובדה היא שאת הנוסח המלא של הספר קוראים בעיקר מבוגרים ואילו הילדים מכירים נוסחים מקוצרים, וסרטים שנעשו על פי הספר. אני עצמי הכנתי נוסח מקוצר לספר, כדי שיתאים לילדים קטנים, ורוב המומחים טענו שהוא לא היה כל כך טוב. כמו שאמרתי, אני לא מבין בזה.

מדוע לא הדפיסו את הספר עם הציורים שלך?
כפי שכבר אמרתי, נורא אהבתי לצייר, וכשכתבתי את העותק המיוחד לאליס המתוקה, איירתי אותו בעצמי. אבל כשהחלטתי להוציא את הספר לאור, הסבירו לי, אמנם בעדינות, שהאיורים שלי אינם מקצועיים, ושכנעו אותי לבקש מג'ון טניאל, שהיה צייר מפורסם מאוד, לאייר את הספר.

ומה דעתך על האיורים שלו?
האמת היא, ונא לא לצטט אותי, שאני ממש לא אוהב אותם. לעניות דעתי, האיורים שלי יותר טובים, אבל הספר הצליח, בין השאר, בזכות האיורים של טניאל, וכמו שאתם יודעים, עם הצלחה לא מתווכחים.

מה עוד כתבת פרט לשני ספרי אליס?
אני מניח שאתם לא מתכוונים לספרי מתמטיקה שכתבתי.
ובכן, כתבתי המון שירים וחידות בחרוזים, יומנים ומכתבים, וגם סיפור ארוך שנקרא 'צייד הסנרק'.

מה דעתך על הפרושים השונים לאליסות שלך?
אני מוכרח לומר שמצד אחד זה מחמיא מאוד, אבל מצד שני נמאס עלי העניין הגדול שעושים מספרי אליס. הרי כתבתי עוד המון דברים. אז למה עושים עניין כזה דווקא מהם?

לסיום, מר קרול, סליחה, מר דודג'סון, האם יש לך ילדים ?
לא, אין לי ילדים. בגיל 23 הפכתי לכומר ומורה בקולג'.
מי שרצה להיות כומר ומורה באותם ימים, צריך היה להתחייב שלא ישא אשה, וכך נשארתי רווק כל ימי וכמובן שלא היו לי ילדים משלי, אף שאני אוהב מאוד ילדים.

האם היית רוצה לומר משהו שלא שאלנו אותך?
הייתי רוצה לשאול אתכם שאלה. 

בבקשה! 

איזה שעון מדויק יותר - שעון שעומד או שעון שמפגר בדקה ליום?

שעון שמפגר בדקה ליום, כמובן!
חשבתי שזו תהיה התשובה שלכם, אבל מבחינה הגיונית זה לא נכון.
שעון שעומד, מדייק אחת ל 12 שעות, ואילו שעון שמפגר בדקה, מדייק רק פעם בשנתיים.
אז תתחילו לחשוב בהיגיון!

ראיין: דני קרמן