אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ז'ול ורן : שאלות ותשובות

באילו ארצות ביקר ז'ול ורן?
ורן ביקר בכמה ארצות באירופה, ביניהן אנגליה, דנמרק, איטליה, הולנד. לכמה מביקורים אלה הוא הפליג בספינתו סנט מישל 3 הוא אף הגיע לארצות הברית וביקר במפלי הניאגרה. את הספרים שעלילתם מתרחשת בארצות שבהן לא ביקר, הוא כתב בעקבות תאורים שקרא בעיתונים. 

מה היו תחזיותיו של ז'ול ורן? 
בספריו של ז'ול ורן ישנם תאורים של מכונות ומכשירים, למשל: צוללת, מסוק, פקס, מנוע חשמלי, ומקובל לחשוב שהוא המציא אותם. למעשה זה לא מדויק, כי כל אלה כבר היו קיימים כשכתב את ספריו. הצוללת הראשונה- נאוטילוס הומצאה בידי הבריטי רוברט פולטון. את רעיון הפקס המציא אלכסנדר ביין הסקוטי כבר בשנת 1843 המנוע החשמלי הראשון הומצא בידי מיכאל פרדיי בשנת 1821 אף על פי כן מקובל להתייחס אל ז'ול ורן כאל מי שהמציא אותם, משום שהוא חזה את השימוש שייעשה בהמצאות אלה, כפי שאמנם קרה. פיתוחים המיוחסים לורן בטעות הם: מכונית, טלויזיה, מחשב, פצצת אטום. הוא לא חזה אף לא אחד מהם. 

האם ז'ול ורן הוא 'אבי המדע הבדיוני'?
 ז'ול ורן כתב ספרי הרפתקאות, בהם פיתח רעיונות על בסיס הידע המדעי שהיה קיים בתקופתו והסביר בפרוט את אופן פעולתם. ה.ג'. וולס המציא בספריו מכונות דמיוניות שלא היו מבוססות על ידע מדעי ולא הסביר איך ומדוע הן פועלות. משום כך ה.ג'. וולס הוא 'אבי המדע הבדיוני' ולא ז'ול ורן. 

מי עוסק בימינו בז'ול ורן וביצירותיו? 
גופים שונים בעולם כולו עוסקים ביצירתו של ז'ול ורן. במטרה לעודד קריאה בכתביו והכרות עם קורות חייו. למשל: אגודת ז'ול ורן שנוסדה בפריז בשנת 1935 מוזאון ז'ול ורן בעיר ננט, שבה נולד. אגודות ז'ול ורן בצפון אמריקה, בהולנד, בפולין ועוד כמו כן מופיעים כתבי עת שונים המוקדשים לו. במלאת 100 שנה למותו נערכו כנסים שונים ברחבי תבל. אחד מהם התקיים במדרשת שדה בוקר. בעקבות התשובות לשאלות שכיחות על ז'ול ורן, שניסחו אריאל פרז, חרמט זה וריס וז'ן- מישל מרגו התשובות מופיעות באתר של צבי הראל, בתרגומו.