אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מרים ילן שטקליס : שאלות ותשובות

© באדיבות מכון גנזים. כל הזכויות שמורות
לפניכם כמה מתשובותיה של מרים ילן שטקליס לשאלות שהוצגו לה, בהזדמנויות שונות, כפי שהתפרסמו בעיתונות. 

מה ההבדל בין ספרות לילדים ובין ספרות למבוגרים? 
אני שואלת את עצמי האם אני רואה הבדל מהותי בין ספרות המבוגר לספרות הילד? לא, אינני רואה, כפי שאינני רואה הבדל מהותי בין נפש המבוגר לנפש הילד. ..אם נתבונן בתולדות ספרות הילדים, נמצא כי יצירות גדולות וחשובות לילדי כל העמים נוצרו לא כיצירות לילדים. אנדרסן לא כתב את אגדותיו לילדים, אלא למבוגרים והיה משתומם ואף נעלב כשהיו מזכירים לו את הצלחותיו אצל ילדים. גוליבר לא נכתב לילדים, רובינזון קרוזו לא נכתב לילדים, ומאידך גיסאף יצירה המיועדת לילד ואינה ראויה למבוגר, ודאי שאינה ראויה לילד. 

מיהו משורר או סופר לילדים? 
מי שכותב בשביל ילדים מתוך כוונה ללמד או לחנך או לשעשע אותם, הוא לא משורר. צריך לכתוב רק כשאין בררה, כי המלים מכריחות אותך לכתוב, לא בשביל מישהו, אלא כפורקן עצמי. ואם מתברר שמילותיך מובנות לילדים, הרי אתה משורר או סופר לילדים. 

מהן הדרישות הבסיסיות מיצירה טובה לילדים? 
כנות, שלמות היוצר עם יצירתו, דמיון חי, דמיון פורה, ראיית הדברים בעיני ילד, פשטות ובהירות, שכן רק דבר פשוט וברור מובן לילד. וכן ידיעה וניסיון טכניים מעולים. בניין העומד על מסד מוסיקלי מוצק. כי בלעדיו שירה אינה שירה. 

היכן מתחילים שירי הילדים? 
במיטת ערשו של הכאב. בילדותי אהבתי ילדים. פעמיים נישאתי ושני בעלי היו אישים נפלאים שאהבוני מאוד, אבל ילדים לא היו לי. לכן כתבתי לילדים. 

איזו ילדות היתה לך? 
נולדתי בבית ציוני מובהק וכשהייתי בת ארבע מינו לי מורה בעברית שקרא אתי את ספר 'בראשית'. בבית הספר הצטיינתי בלימודים ולאחר מכן הייתי הסטודנטית הכי צעירה באוניברסיטת חרקוב. שמונה שנים ניגנתי בפסנתר וכולם ניבאו לי קריירה מוסיקלית, אבל חיי השתנו כחודש לאחר יום הולדתי השש עשרה, בעקבות מותה הפתאומי של אמי. ההלם, הכאב והאבל הולידו את שירי הראשונים למבוגרים, שנכתבו ברוסית. במקביל כתבתי שירים גם בעברית וביידיש שלימדתי את עצמי, כדי שאוכל לכתוב מכתבים לסבתי.