אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

יעל בן בָּרוּך : מאחורי הספרים

ריז'יק 
הרעיון לספר סיפור על כלב שעלה מרוסיה, עלה בדעתי כשקראתי בעיתון כתבה על כלבים שעלו לארץ עם בעליהם. בכתבה היו תמונות של כלבים מסוגים מיוחדים. וסופר בה על קשיי ההסתגלות של הכלבים 'העולים' למזג האויר שלנו, למזון, לריחות ואפילו לשפה. 

מה שחשוב באמת 
תמיד עולות מחשבות והתלבטויות בשאלה מה באמת חשוב. האם הכי חשוב להצטיין בלימודים? האם הכי חשוב להגיע להישגים? אולי חשוב גם לחוות כישלון? האם הכי חשוב לרכוש חברים? בעצם, אולי הכל חשוב? ומה ביחס לעזרה לאחרים? בחרתי לכתוב על ילדה מחוננת שמבטאת חלק מההתלבטויות האלה. בספר מתוארת כלבה מאוד חולה, שגם היא מעוררת שאלות ערכיות. כזאת הייתה 'רמה' כלבת הזאב שלנו, עד שנאלצנו להרדים אותה. 

תעלומת הפמוט האבוד 
אבי נולד בשכונת נווה צדק בתל אביב. הוא תמיד סיפר לנו, הילדים, מחוויותיו בזמן גרוש היהודים מתל אביב צפונה בידי התורכים במלחמת העולם הראשונה. בגרסה הראשונה כתבתי סיפור על פי סיפוריו, בגוף ראשון, בשם: 'סבא אליעזר מספר'. בהמשך קראתי על התקופה, שוב ושוב ראיינתי את אבי וכתבתי גרסאות נוספות. הסופר חיים באר הציע לי לשנות שמות כדי ל'רמות' את עצמי ולכתוב 'כאילו' לא על בני משפחתי, כדי להגביר את החופש והדמיון בכתיבה וכדי לא להיכנע לנימה התעודית. את הפרקים האחרונים כתבתי כשאבי שכב בבית חולים. הייתה לי הרגשה איומה ככל שהתקדמתי בכתיבת הספר, התגברה מחלתו. הוא נפטר לפני שהגעתי לפרק האחרון. הספר מוקדש לזכרו. 

דניאלה שמחה בשקט 
שאלה אותי חברה: כתבת שירים על בדידות ושירים על חברות, על קישה פישה שמנקה ומצחצחת כל היום, ועל שפריצי פריצי שמשפריצה כל הזמן, על פגישה עם מכשפה, ועל ביקור של מלכה. ומי את? המתבודדת או החברותית? המנקה או המשפריצה? ואת מי פגשת, את המכשפה, או את המלכה?' ', אני לא יודעת,' עניתי לה, 'אולי אני לא זו ולא זו, ואולי יש בי גם מזו וגם מזו.'