אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

נאוה סֵמל : שאלות ותשובות

מה היה שמך בתעודת הלידה? 
נאוה ברכה ארצי. 'נאוה' הוא עיברות של שמה של סבתא רבתא שלי 'שיינדל' שנספתה בשואה. את השם השני 'ברכה' מחקתי עם נישואי לנעם סמל. 

מתי התחלת לכתוב? 
עוד לפני שידעתי קרוא וכתוב כבר חיברתי סיפורים בראש, והשמעתי אותם לכל מי שהיה מוכן להקשיב. הייתי פטפטנית גדולה, ובעיקר אהבתי להקשיב לסיפורים של אנשים מבוגרים ולשמוע על חייהם הקודמים לפני שעלו לישראל. 

מנין באים הרעיונות לכתיבה? 
ספר נוצר כשנוצר חיבור מסתורי בין אירוע חיצוני שקורה לי, או שאני עדה לו, ובין איזה זיכרון חבוי בתוכי שמתלקח פתאום. מהמדורה הקטנה הזו נוצר ספר. למה את כותבת? זו הדרך היחידה שלי להביט בעולם ולנסות איכשהו, להבין משהו ממנו. 

כמה זמן לוקח לך לכתוב ספר? 
לפעמים אפילו שנים ארוכות. לכל ספר יש תהליך צמיחה כמו לעץ, ואני חייבת להתאזר בסבלנות גם כשאני רואה רק שורשים, ולהאמין שיהיו לעץ שלי עלים וענפים, ואולי יום אחד גם פרחים. 

איזו ילדות היתה לך? 
נולדתי ביפו וגדלתי בתל אביב, ברחוב קטן על גדות הירקון, לא רחוק מהים. הורי שרדו את השואה והגיעו לישראל בספינת מעפילים. אמי מימי, שרדה את מחנה ההשמדה אושוויץ ואבי יצחק ארצי היה איש ציבור וחבר כנסת ולכן גדלתי בבית שבו התרחשו כל הדרמות הציוניות הגדולות. מרגע שאני זוכרת את עצמי, סיפרתי לעצמי סיפורים, והם ריחפו בחדר הילדים שחילקתי עם אחי הבכור שלמה שהפך לזמר מפורסם ואהוב. 

יש לך סיפור שמבוסס על מקרה שקרה לך בילדותך? 
הספר 'גרשונה שונה' מבוסס על הביוגרפיה שלי. בלב הספר עומד אירוע שקרה באמת. סבא מאמריקה שלא ידעתי על קיומו, חזר למשפחה שלנו אחרי היעדרות של שלושים שנה. הסבא הזה נשא איתו סוד מר, אבל בספר הגיבורה גרשונה יכולה לעמוד מולו ולשאול את כל מה שאני לא ידעתי אז לשאול על אהבה ונטישה. 

באילו פרסים זכית? 
פרס חיפה למחזה מקורי בעברית למחזה הילד מאחורי העיניים 1988. 
פרס אמנות לעם להצגה הילד מאחורי העיניים 1990
National Jewish Book Award ארצות הברית לספר גרשונה שונה באנגלית 1991
פרס תחרות הסיפור הקצר של סופרות באגן הים התיכון, צרפת 1994
פרס הרדיו דרמה הטובה ביותר של השנה למחזה הילד מאחורי העיניים אוסטריה 1996
פרס ראש הממשלה לספרות 1996
פרס הספר המאויר הטוב ביותר מטעם מוזיאון ישראל, לספר מי גנב את ההצגה 1988
ציון לשבח 'פרס זאב' לספר מי גנב את ההצגה 1999
מועמדות סופית לספר אשה על הנייר לפרס ספר השנה לנוער בגרמניה 2004
פרס קרן התרבות של עיריית חיפה ליצירה ספרותית, 2005
פרס אשת השנה בספרות 2007 של עיריית תל אביב

מהו ספרך האחרון עד היום? 
הספר האחרון שלי מיועד לבני הנעורים ושמו איך מתחילים אהבה הוא מוקדש כולו לאהבה ראשונה ולפרפורי הלב. 'איך האהבה יכולה להיות גם תענוג וגם אומללות? גם שמחה אדירה וגם עצב גדול? האם להתאהב זה אושר שגורם לסבל, או סבל שגורם לאושר?' מה גורם לך אושר? אני הכי מאושרת בילדים שלי: אייר הבכור, סטודנט למוזיקה בחו'ל, והתאומים אילאיל ונימדור שיסיימו השנה את לימודיהם בתיכון. ואני מחכה לרגע שבו נעם ואני נהיה סוף סוף סבא וסבתא..