אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

עמלה עינת : שאלות ותשובות

מה היה שמך בתעודת הלידה? 
עמלה מלכה כהן. מלכה על שם סבתי, ועמלה כסמל להערצתם של הורי לרעיון העמל, העבודה, שנראה להם אז הדבר החשוב ביותר בחיים. מתי התחלת לכתוב? בכיתות הראשונות של בית הספר היסודי. כתבתי הרבה חיבורים וסיפורים והמורים שלי התלחשו ביניהם על כך שאהיה סופרת, כשאגדל. ואני, ברגע בו שמעתי את הלחישות האלה, הפסקתי לכתוב. המילה 'סופרת' כל כך הפחידה אותי, עד שכל המלים קפאו בתוכי. רק כשילדי הגיעו לכיתה א', לא יכולתי להתאפק עוד וחזרתי להביע אותן בשטף ,עד עצם הימים האלה. 

למה את כותבת? 
כשרעיון לסיפור מתחיל להתרוצץ במוחי, התגובה הראשונה שלי היא ניסיון לעצור אותו. הכתיבה היא עבודה קשה ולעתים קרובות אין לי חשק להתחיל בה. אבל הרעיון מציק לי ללא הרף ואני יודעת שרק כאשר אפרוק אותו על הנייר אפטר ממנו . לכן, בסופו של דבר אני נכנעת ומתחילה לכתוב. 

מנין באים הרעיונות לכתיבה? 
הם באים בדרך כלל ממקום פנימי שאין לי שליטה עליו. תוך היתקלות באירוע, במראה, בקול ואפילו בריח כלשהו, הם צצים לפתע ולאט לאט מתפתחים לעלילה ומציירים להם דמויות שמובילות אותה. אני מניחה שהמפגשים החיצוניים שמעוררים רעיונות כאלה נוגעים בחוויות פנימיות בעברי, אבל לעתים רחוקות אני מסוגלת להיזכר בהן. 

יש לך סיפור שמבוסס ממש על מקרה שקרה לך? 
הסיפור 'חברות שהתנפצה” שנמצא בקובץ “חבר שלי, חברה שלי”, הוא היחיד מבין סיפורי הקשור לאירוע ממשי. מסופר בו על חרם אכזרי שהטילו ילדי כיתה ז' על חברתם ועל השבר הנפשי הקשה שעברה בעקבותיו. ואכן, בהיותי בכיתה ז', במסגרת מחנה-עבודה של תנועת הנוער העובד, הטילו עליי חברי הטובים ביותר חרם, ביוזמתה של מדריכת הקבוצה, בגלל חשד שעזרתי להקים תנועת נוער מתחרה בבית הספר. באותה תקופה הייתי חולה מאד ולא היה לי מושג על מה הם מדברים. ההלם שספגתי היה עצום, ואף שתוך תקופה קצרה התבררה האמת וכולם התנצלו בפניי, לא חזרתי לפעילות בקבוצה והרגשתי עצב ועלבון במשך חודשים רבים. 

כמה זמן לוקח לך לכתוב ספר? 
בין שנה לשלוש שנים. כל ספר שהוא, אפילו לפעוטות, דורש ממני תחקיר רציני. כדי לכתוב, לדוגמה, את 'מות הנסיך' סיפור המתאר פרידה של ילדה מחתול, קראתי הרבה מאד ספרים עיוניים העוסקים בהתנהגות של חתולים. עבודה כזאת מתרחבת עוד יותר כשמדובר בספר בעל רקע הסטורי. הכתיבה עצמה, גם היא נמשכת זמן רב. כמעט כל ספר נכתב שלוש פעמים ואף יותר, עד שאני מגיעה לגירסה שמניחה את דעתי. 

מהו ספרך האחרון עד היום? 
'המשימה האבודה', ספר לבני נעורים המתאר את קורותיהם של חברי שתי חוליות נוער יהודיות שעסקו בריגול במצרים, נתפסו ונשפטו, חלקם למוות, וחלקם לתקופות מאסר ארוכות בכלא המצרי. הספר מבוסס על אירועים אמיתיים שקרו לפני עשרות שנים והשפיעו מאוד על חיינו במדינת ישראל.

מה קראת כשהיית ילדה? 
קראתי כל חומר מודפס שהגיע לידי. הספרנית הייתה בוחנת אותי על תוכן כל ספר כשבאתי להחליף אותו, משום שלא האמינה שקראתי בקצב כל כך מהיר. לעתים זה היה קורה פעמיים ביום. אבל תמיד הצלחתי במבחן, כי באמת קראתי כל אחד מהספרים. 

מה גורם לך אושר? 
ילדיי ונכדיי, חיי עם בן זוגי, הכתיבה, הקריאה, מוסיקה, סרטים טובים, טיולים, אוכל טוב, החיים בכלל, למרות הקשיים שיש בהם, לפרקים.