אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

תמי שם טוב : שאלות ותשובות

את כותבת מהדמיון או על דברים שקרו באמת? 
גם וגם. כל ספר שכתבתי היה בו גם דמיון וגם מציאות, רק המינונים השתנו מספר לספר. את הספר 'רק בשביל מילי', למשל, כתבתי כמעט רק מהדמיון, ולקחתי מהמציאות מעט מאוד. לעומת זאת, את הספר 'מהפכת התפוזים של מתי', ביססתי על המציאות שלי, והוספתי לו נתח מהדמיון. אז אפשר לומר שהוא ממש חצי חצי. יש לי גם ספר שמבוסס על סיפור אמיתי שקרה למישהו אחר. 'ואיך קוראים לך עכשיו' מספר על ילדה הולנדית יהודיה שהסתתרה מהנאצים, בזמן השואה, אצל רופא כפרי. הספר מבוסס על הזיכרונות שלה וכולל את המכתבים האמיתיים שאביה כתב ואייר לה. גם הספר על אליעזר בן יהודה, שאני כותבת, מבוסס על קורות חייו, ובכל זאת יש שם דברים שהמצאתי, שיחות למשל. אני אוהבת לערבב מציאות ודמיון, אבל ברור לי שכאשר שכותבים ספר על אדם אמיתי ,חייבים להישאר נאמנים לעובדות, ולהמציא רק במידה שהדמיון לא מתנגש במציאות. 

איפה את מוצאת רעיונות לסיפורים? 
בכל מקום: ספרים וסרטים ואנשים ועצים ובתים ושיחות ועיתונים ודברים שקרו ודברים שהלוואי שיקרו. 

כשאת כותבת ספר את יודעת מה יהיה בסופו? 
בדרך כלל כן. רק את הספר הראשון שלי כתבתי בלי לדעת מה יהיה הסוף. לצערי, לא הייתה לי מאז עוד חוויה כזאת. ידעתי את הסוף של כל הסיפורים כשהתחלתי לכתוב אותם, ובדרך כלל ידעתי גם מה יהיה באמצע. 

סופר חייב לקרוא ספרים? 
הוא לא חייב, אבל אם הוא סופר אמיתי הוא אוהב לקרוא ספרים. כתיבה וקריאה כרוכים זה בזה. אפשר להגיד שאחד הוא הקצה של השני, וכתיבת ספרים ניזונה מקריאת ספרים. כמו שקולנוען אוהב לראות סרטים, כך סופר אוהב לקרוא ספרים. 

על אילו ספרים את ממליצה? 
על ספרים מדהימים, שחבל שלא מכירים אותם. אני שמחה על ההזדמנות להמליץ עליהם מכל הלב; שניים מתורגמים ושניים עבריים: - 
'באד, לא באדי' מאת כריסטופר פול קרטיס (ספריית מרגנית של הוצאת כנרת זמורה ביתן)
 'מלכה מאי' מאת מרים פרסלר (הוצאת עם עובד).
 'להיות בת של צועני' מאת דניאלה כרמי (הקיבוץ המאוחד). 
'ביאנקה רוח רפאים' מאת דניאלה כרמי (הקיבוץ המאוחד). 

למה יש פה שני ספרים של דניאלה כרמי? 
כי בעיני, היא סופרת גדולה. כדאי לכם לקרוא את הספרים שלה.