אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אנה פרנק : שאלות ותשובות

מדוע התחילה אנה לכתוב יומן?
 'הנייר יותר סבלני מבני האדם' הפתגם הזה חלף במוחי באחד הימים המדוכדכים שלי, כשישבתי משועממת, משעינה את ראשי על ידי, ומרוב שיממון לא ידעתי אם להישאר בבית או לצאת ולבסוף נשארתי במקומי, יושבת ומהרהרת . כן, הנייר סבלני. ומאחר שאין לי כל כוונה להניח למישהו לקרוא בחברת הזאת העטופה בנייר קרטון ונושאת את השם היומרני 'יומן' אלא אם יהיה לי באחד הימים מישהו שאוכל לקרוא לו ידיד אמיתי או ידידה אמיתית. אני מניחה שזה לא משנה לאף אחד. 
ועכשיו הגעתי לנקודה שממנה התחיל כל רעיון היומן. אין לי ידידה. כדי להבהיר את העניין אני חייבת לתת כאן הדבר, כי אף אחד לא יבין את זה שנערה בת שלוש עשר היא בודדה בעולם. וזה גם לא נכון. 
יש לי הורים אוהבים ואחות בת שש עשרה. אני יכולה למנות לפחות שלושים בנות שאני יכולה לקרוא להן חברות או ידידות. יש לי שורה של מעריצים שבלית בררה מנסים להציץ בי בכיתה במראת כיס שבורה. 
יש לי משפחה, דודים ודודות נחמדים ובית חם. לא, למראית עין לא חסר לי כלום, מלבד ידידת נפש. בין כל החברות שלי אין אפילו אחת שאני יכולה לא רק להשתעשע איתה, אלא גם לעשות איתה דברים. 
עם אף אחת אני לא מצליחה להגיע לשיחה על דברים שמעבר לענייני היומיום או לקרבה גדולה יותר וזה מה שמפריע לי. אולי אני זאת שלא מסוגלת ליצור קרבה. על כל פנים זו עובדה קיימת ולמרבה הצער אי אפשר להתכחש לה. ומכאן רעיון היומן. כדי לחזק בדמיוני את רעיון הידידה שאני משתוקקת לה זמן כה רב, לא אסתפק ברישום סתמי של העובדות, כפי שעושים בדרך כלל ביומן, אלא ארצה להפוך את היומן עצמו לידידת הנפש שלי. ושמה של הידידה הוא קיטי. קורות חיי! (כמה אידיוטי! את זה אף אחד לא שוכח) כיוון שאי אפשר יהיה להבין את הדברים שאני מספרת לקיטי אם אגש לעניין ישר ובלי הקדמות, אין לי בררה, אלא לספר את קורות חיי בקצרה אף שאני עושה זאת בלי חשק רב.' 
(מתוך היומן באדיבות הוצאת דביר) 

איך התגלה יומנה של אנה? 
מיפ, ידידת המשפחה, מצאה את היומן על רצפת המחבוא, שהתרוקן מיושביו ושמרה עליו. 
כשחזר למקום, בתום המלחמה, אוטו פרנק, אביה של אנה, שנשאר בחיים, נתנה לו מיפ את היומן. 

איך הונצח שמה של אנה? 
בשנת 1947 הוציא אביה של אנה לאור את היומן, שזכה מיד לפרסום עצום. 
בשנים שחלפו מאז, תורגם היומן ל 75 שפות, והוא אחד משלושת רבי המכר הגדולים ביותר בעולם. היומן עובד והוצג בתאטרון ואף צולם לקולנוע. הבניין שבו התחבאה אנה פרנק הפך למוזיאון ותיירים רבים מבקרים בו.