אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
 

אסטריד לינדגרן : שאלות ותשובות

הסופרת אסטריד לינדגרן הלכה לעולמה , זמן קצר אחרי שעלה דףדף לאינטרט  ולא הספקנו לשלוח לה את השאלות שלנו. אבל קראנו עליה בלקסיקון אופק לספרות ילדים, ובאתרי האינטרנט השונים, וגם זכרנו את פגישתנו איתה, כשביקרה בארץ לפני שנים רבות, והרשינו לעצמנו לנסח את התשובות שהייתה נותנת, ככל הנראה, לשאלות שלנו. 

איזה מין ילדה היית?
הייתי ילדה עליזה ושובבה מאוד. יותר מכל אהבתי לשוטט בחווה שבה גדלתי, ולגלות אוצרות: מטבע עתיק, ביצת ציפור או עצם מאובנת.
 
האם רצית להיות סופרת?
בכלל לא. כשלמדתי בתיכון כתבתי חיבורים מוצלחים וכולם אמרו שבודאי אהיה סופרת, כשאגדל. אבל אני נדרתי שלעולם לא אנסה לכתוב ספר. וכמו שאתם רואים, לא קיימתי את הנדר.

איך נולד הספר בילבי?
זה קרה ערב אחד, כשהתבגרתי וכבר הייתי אם. בתי הקטנה בקשה שאספר לה לפני השינה, סיפור על ילדה בשם פיפי בת- גרב (לונגשטרומף).  איפה שמעת את השם הזה? שאלתי והיא אמרה שהמציאה אותו. ואז חשבתי ששם מוזר כזה מוכרח להיות שייך לילדה מוזרה ובלתי רגילה, וכך 'נולדה' בילבי.

איך היתה בילבי לאחת הדמויות הספרותיות
המפורסמות ביותר בעולם?
הכול התחיל כששברתי רגל והייתי רתוקה למיטה זמן רב. כיוון שהיה לי הרבה זמן, כתבתי את הסיפורים על בילבי שסיפרתי לבתי, ושלחתי את הסיפור לתחרות ספרותית. הייתי בטוחה שיידחו אותו 
ומאוד הופתעתי כשזכיתי בפרס הראשון. לאחר שהספר הופיע, הוא זכה להצלחה רבה בשבדיה ואחר כך בארצות אחרות.

מדוע את לא כותבת ספרים למבוגרים?
אנשים רבים מציגים לי את השאלה הזאת , כאילו הם מבקשים לרמוז לי כי אחרי שכתבתי ספרים רבים כל כך לילדים, הגיע הזמן  שאתחיל לכתוב סוף סוף משהו יותר רציני. האמת היא שכלל אינני רוצה לכתוב למבוגרים. רצוני לכתוב לאותם קוראים המסוגלים לברוא פלאים, וכולנו יודעים כי זה הדבר שהילדים עושים כשהם קוראים.

כמה פרסים קיבלת?
קבלתי עשרות פרסים שבדיים ובינלאומיים, ביניהם: פרס ממשלת שבדיה, פרס אנדרסן ופרס נובל אלטרנטיבי, מילדי שבדיה. בנוסף, יסדו בשבדיה פרס לספרות ילדים, הנקרא על שמי. 

נירה הראל