אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

פינוקיו בארץ ישראל

פינוקיו בארץ ישראל
מאת אביגדור המאירי
הוצאת מצפה / יהושע צ'צ'יק 1950
 

זהו ספר המשך משעשע לספרו המוכר של קולודי.
פינוקיו, שהפך לנער, התענג על סיפורי התורה ועל דברי הנביאים שסיפר לו אביו ג'פטו ורצה גם הוא להיות גיבור ונביא בארץ הקודש. 'אנא, קחני לארץ שמשון ודוד ויתר הגיבורים ואעשה שם מעשה גבורה אמיתי ' ביקש. ברגע זה הופיע כוכב נוגה וידעו פינוקיו ואביו כי זו האֶרְאֶלָה יְפֵה-פִיָה , מַלְאָכָתוֹ הטובה וירד הכוכב בדמות אֶרְאֶלָה וַתיגע בפינוקיו בשרביטה ותלחש ותאמר:
נַעַר זוֹהַר נִשְׁמַת אוֹר / בּוא אֵלַי וְהֶיֵה גבּוֹר! 

במסעו בארץ הקודש פוגש פינוקיו את השועל ואת הצרצר הזכורים מספרו של קולודי, אבל בארץ ישראל הם נקראים גַעַל בן בְּליַעל וצפנַת בן צרצור. הוא שב ומתפתה לשועל הערמומי ובא על עונשו והופך ללעג בגלל הזנב ואוזני החמור שצמחו לו והקול הצייצני הבוקע מגרונו, בהם לקה בגלל התנהגותו הרעה. האֶראלה מבטיחה לו שאם יעשה בארץ הקודש שלושה מעשים טובים, יעלמו אוזני החמור, יעלם הזנב וקולו יהיה כקול אחד האדם. וכך אמנם קרה והוא פצח בשיר:

אַחֲרָי פֹּה קוֹם יָקוּם עוֹד / עִם כּל עֵץ ועם כּל שׂיח
גִבּורִים הַרבֵּה מְאֹד / לְהָביא אֶת הַמָשִׁיח.
 

השימוש שעושה הסופר בלשון התנ'כית הוא תענוג למי שאינו זקוק למילון כדי להבין מה פרוש מילים כמו נאוֹת, יִתאַוֶה, וַיָטַח, מִתְכַּתְשִים .  

אביגדור המאירי ,
1890 – 1970 היה סופר, משורר, סאטיריקן , פזמונאי ומחזאי. הוא עסק בכתיבה מסוגים שונים: רומאנים, סיפורים קצרים, מחזות, ספרי ילדים, פזמונים, וגם עסק בעריכה ובתרגום.
המאירי נולד בהונגריה ועלה ארצה ב1921 , בעלייה השלישית והיה פעיל מאוד בחיי התרבות בארץ. בשנת 1936 זכה בפרס מטעם מוסד ביאליק על ספר שיריו - 'ספר השירים'. בשנת 1962 זכה בפרס אוסישקין על ספר השירה 'בלבנת הספיר'. וב-1968 זכה בפרס ישראל לספרות . נירה הראל