אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

101 מעשיות אגדות וספורים

רחוק מן העין, על מדפים מאובקים, חבויים מאות ספרי ילדים, שנשכחו מלב.
בזה אחר זה הוגלו מהחנויות ומהספריות, מפני חדשים מהם, ואין איש קורא בהם.
רחוקים מהעין ורחוקים מהלב, הם מחכים בחשכה לעיניים קוראות.
לקראת  חנוכה, חג האורים  ,נתחיל לשפוך עליהם אור ,במדור החדש 'רחוק מן העין'. 
-------------------------------------------------------------


101 מעשיות אגדות וסיפורים
מלוקטים וכתובים על ידי ז.ש. אריאל
הציורים מאת ג. ברגר
חברת 'אמנות' בע'מ תל אביב 1930
יצא על פי הצעת מחלקת החינוך של כנסת ישראל בארץ ישראל
 

נדמה לי שאין ספר מתאים מזה כדי לפתוח בו את רשימת ספרי הילדים הרחוקים מן העין . הספר הגדול המידות מתפורר כמעט למגע יד, אבל ניתן להבחין שהוא מתפקע מרוב תוכן. הדפים הגדולים, עמוסי המלל, מעוטרים בציורים קטנים, בשחור לבן ופה ושם משולבים ביניהם דפים צבעוניים. עשרות שנים מאוחר יותר, ירכיבו מהספר הזה 101 ספרים מצויירים לילדים.
יצירות של ביאליק, טולסטוי, ש.בן ציון, י.ל.פרץ, אזוף (אזופוס), ה.כ. אנדרסן, לוין קיפניס, ש'י עגנון, ומעשיות ואגדות מעובדות שהיו כלולות בספר, היוו מזון תרבותי יקר ערך לילדים שגדלו בארץ במחצית הראשונה של המאה העשרים. 

כך נפתח הסיפור ' לאור הלבנה' מאת ש.בן  ציון

'הילדים ששיחקו בחוץ נכנסו לבתיהם. רק תינוק אחד ותינוקת אחת לא חזרו עדיין. אלו אח ואחות היו ויצאו שניהם לשחק בשדה, מחוץ לעיר. ומתוך שעשועים שכחו לבוא בעוד יום. פתאום עמדו הקטנים נסתכלו והנה זה הלילה בא והם לבדם בשדה בקצה החורשה.. בקשו לשוב אל העיר ולא מצאו את הדרך בחשכה. נפל על שניהם פחד והאחות התחילה בוכה.  והנה נראה להם נוגה אש עולה מאחורי החורש והרי אחד שפניו כלהבה נשקף להם מבין האילנות ואומר: קטנים, מה אתם עושים כאן בשעה זו? נתבהלו התינוקות, אך כיוון שראוהו מציץ אליהם בידידות הכירו שאין זה אלא הירח, היא הלבנה.'

בהקדמה לספר כתב ש.ז. אריאל: 'בספר ספורים זה נתכוונתי למלא פגימה ניכרת בספרותנו החינוכית. האֵם, הרוצה לספר לתינוקה, אינה מוצאה את הסיפורים הראויים לה בספרותנו העברית. אמנם אגדות ומעשיות בודדות ישנן בעברית, אבל כל אלה מפוזרים ואין אדם שאינו מצוי אצל ספרות הילדים מוצא אותן. גם הגננת והמורֶה בכתות הנמוכות מתקשים כל פעם כשהם באים לספר לילדים. הסיפור הדרוש להם אינו מצוי תחת ידם כאילו נשמט מן הזכרון ברגע האחרון. השתדלתי לכנס אל הספר מהספרות שלנו והלועזית את כל הספורים אשר ערכם הספרותי והחינוכי אינו מוטל בספק ,כדי שיהיו אצל התינוקות בבחינת נכסי צאן ברזל'. 

שלמה זלמן אריאל (ליבוביץ' ) 1895 - 1970, נולד ברוסיה ולמד מזרחנות באוניברסיטת מוסקבה. בעיר קובל שבמזרח פולין (כיום אוקראינה), לימד עברית, תנ'ך וטבע בבית הספר העברי ,שם, ואף ניהל אותו. ולאחר מכן לימד גם בגימנסיה העברית 'תרבות' את מקצועות היהדות והנחיל לתלמידיו אהבה לשפה העברית ולציונות. ב-1926 עלה ארצה והיה מורה ומנהל בבי'ס 'ביאליק' בתל אביב. בשנות יצירתו הרבות פרסם מאות חוברות, קבצים וספרי אגדות וסיפורים, רובם מתורגמים ומעובדים, שעליהם חתם בשמות עט שונים (ז. בהרב, ז. אריאל). כמו כן ערך את האנציקלופדיות 'דעת', אנציקלופדיה 'מאיר נתיב' ו'מעין' והיה בין מחברי 'מקראות ישראל  ו'אלפוני'. 

נירה הראל