אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

חלם וחכמיה

מאת: פאלק הלפרין

בדרום מזרח פולין שוכנת זה מאות שנים העיר חלם.
בעבר היו מחצית תושביה יהודים.
שמה של חלם ידוע בעיקר בזכות הסיפורים המשעשעים
על הטיפשות והתמימות של אנשיה.
מדוע יצא להם שם כזה?
אולי כי 'חולם' פרושה טיפש בפולנית.

נוסף לסיפור על החלמאים שיצאו לצוד את הירח, 
שנקרא בספר 'הלבנה בבאר', אפשר לקרוא בו, בין השאר, 
את הסיפורים: חורים של כעכים, דגים מלוחים, שלוש משאלות
וגם סיפורים משעשעים על הרשלה ועל ליצנים אחרים.

הוצאת יזרעאל 

 

מעשה בירח שאינו זורח


היה לילה חשוך מאוד והרב של חלם חזר הביתה מתפילה. בגלל החשכה לא הבחין הרב בבור שהיה בדרך. נפל הרב לתוך הבור ונחבל בכל גופו. למחרת, בישיבה השבועית של חכמי חלם, אמר אלתר החכם: אסור שחלם תהיה חשוכה בלילות. יש בזה סכנת נפשות. מה עושים? 

ישבו חכמי חלם שעה ארוכה, חשבו וחשבו, ולבסוף קם ליזר, גדול החכמים, ואמר: שמתי לב שישנם לילות בהם זורח ירח מלא ואז רב האור ואין סכנה להולכים, ואילו בלילות אחרים אין ירח כלל או שיש רק חלק ממנו, ואז שוררת חשכה. כל החכמים נפעמו מדבריו. 

וליזר המשיך ואמר: כל מה שצריך לעשות הוא לתפוס את הירח כשהוא מלא. איך? שאלו כולם פה אחד. ניקח גיגית מלאה מים ובליל ירח מלא נעמיד אותה בחוץ. ואז, כשנראה את הירח בתוכה, נכסה את החבית וכך נשמור את הירח ללילות חשוכים, אמר ליזר 

והכל התפעלו מחכמתו הרבה. ובאמצע החודש, כשירח זרח במלואו הם העמידו גיגית מלאה מים.
כשראו את הירח במים, כיסו את החבית בסדינים ובשקים וקשרו אותם היטב, כדי שהירח לא יוכל להתחמק מהחבית. כעבור שבועיים, בלילה אפל, פתחו בזהירות את מכסה הגיגית כדי ליהנות מאורו של הירח, ולתדהמתם גילו שהוא איננו האכזבה היתה גדולה. עד אז כמעט שלא היו גנבות בחלם ובוודאי לא נגנב דבר חשוב כמו ירח. התכנסו החכמים לטכס עצה ושוב היה זה ליזר שהציע פתרון: 

נשלח משלחת לערים השכנות. אולי שם יהיה ירח ואם המחיר לא יהיה יקר מדי, נקנה אותו ונביא אותו לחלם. רעיון מצויין!
יצאה המשלחת לדרכה. יום תמים הלכו חברי המשלחת ובערב הגיעו למלון קטן. לפני השינה יצאו לטייל בחצר, לאור הירח המלא, שהשתקף בבאר שבחצר. תראו, זה הירח שלנו. הם גנבו לנו אותו, אמר זלמן החכם. ואולי זה לא אותו ירח, אמר חברו, אולי זה אחיו התאום של הירח שלנו? 

לא צריך למהר לחשוד. בואו, נדבר עם בעל המלון. שמע בעל מלון את דברי החלמאים ואמר:
הבאר עמוקה מאוד. אם תצליחו להיכנס ולהוציא את הירח, אתן לכם אותו חינם אין כסף. בואו, נעשה שרשרת חיה, הציע אלתר, נחזיק זה ברגליו של זה. האחרון יוציא בזהירות את הירח וניקח אותו איתנו.
וכך עשו. אלא שהשרשרת לא החזיקה מעמד .כל החבורה נפלה לתוך הבאר והירח שבמים התנפץ לרסיסים. 

בעל בית המלון עזר לחלמאים לצאת בעזרת חבל ארוך ולמחרת הם יצאו לדרך, נחושים למצוא ירח אחר.
הלכו והלכו עד שהגיעו למלון שני וראו בשמים ירח גדול שמאיר את החצר. אנחנו מעוניינים לקנות את הירח שלך, אמרו לבעל המלון, כמה הוא עולה? מחירו מאה רובל, אמר האיש ולאחר שקיבל את הכסף העמיד בחצר דלי שבו השתקף הירח. מייד אארוז לכם את הירח ותוכלו לקחת אותו, אמר. 

למחרת בערב חזרה המשלחת לחלם וחבריה הגאים הסירו את הכיסוי מעל הדלי. בדיוק באותו רגע התפזרו העננים שכיסו את השמים, ירח מלא זרח בשמי חלם ושמחה גדולה היתה בעיר כל אותו הלילה.

עיבוד: דני קרמן


Loading...