אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

עלילות הגבורה של דון קישוט

מאת: מיגל דה סרוונטס

לפני 400 שנה כתב הסופר הספרדי מיגל-דה-סרוואנטס 
את הספר דון קיחוטה (דוֹן קישוֹט), אחד הספרים הידועים ביותר בעולם.
דון קישוט מחליט להיות אביר ולהציל את הטובים מפני הרעים, ויוצא להרפתקאות מוזרות, 
רכוב על סוסו רוסיננטה, עם משרתו סנשו פנסה.  
עד היום, מי שנלחם מלחמות חסרות סיכוי מתוך תמימות, 
מכונה 'דון קישוט'. 

המתרגם העברי הראשון של הספר היה המשורר חיים נחמן ביאליק. 


איורים: גוסטב דורה
 הוצאת מחברות לספרות

 

דון קישוט יוצא לחפש הרפתקאות


פעם היה איש נכבד מגזע האצילים שחי בספרד באזור הנקרא לה-מנשה. ושם האיש קיחדה. הוא היה בערך בן חמישים שנה, אבל נראה זקן יותר. הוא היה גבוה בעל גזרה דקה בעל עיניים נוצצות ולחיים שקועות מרוב דאגות. שערותיו היו אפורות ופרועות, אבל בגלל זקנו וקולו העמוק הוא נראה איש מכובד, כך שכולם יכלו לזהות שהוא בן למשפחה עתיקה ומיוחסת.
הוא התגורר בבית ישן וסדוק והיה לו רק משרת אחד שעסק בכל מלאכות הבית.
פרט למשרת גרו בביתו אחייניתו וסוכנת בית זקנה. כמו בבתי אצולה רבים, היו תלויים אצלו על הקיר רומח ומגן ובאורווה שכנו סוס וכלב ציד מכיוון שפעם בעבר היה נוהג לעסוק בצייד.
אבל הזמנים בהם עסק בצייד חלפו וקיחדה המסכן היה יוצא רק לעיתים רחוקות לטיול בוקר עם כלבו.
את רוב זמנו בילה האיש עם ספריו העתיקים שהעלו עובש. סוכנת הבית נאנחה כשניסתה לסדר את חדרו ולהרים את הספרים הענקיים הכרוכים בכריכות העור ואחייניתו לא הצליחה אפילו לשוחח איתו, מכיוון שהיה שקוע כולו בתוך הספרים העתיקים. אף שהיו לו המון ספרים הוא המשיך וקנה עוד ועוד ואפילו נאלץ למכור חלק מנחלתו כדי לשלם בעדם.
ובמה עסקו הספרים האלה?
כולם היו מלאים בסיפורים עתיקים על אבירים ומעשיות גבורה על עלמות במצוקה, על ענקים אוכלי אדם על מכשפות ופיות על מסעות וקרבות.
בין הספרים היו כרכים ענקיים שבהם סופרו הרפתקאותיו של המלך ארתור המלכה גִינֶבֶר סֶר לנסלוֹט ושאר אבירי השולחן העגול, וגם כרכים רבים שסיפרו את עלילותיו של קרל הגדול וחבריו, ביניהם רוֹלָן הידוע. 
בין הספרים הרבים היו גם ספרים שעסקו בקסמים ולחשים שבעזרתם יכולים היו הקוסמים להפוך את עצמם למפלצות מזוויעות וכך להשתלט על בחורים ובחורות חסרי מגן. היו ספרים שסיפרו על טירות עתיקות בתורכיה, בספרד, באנגליה, בצרפת ובגרמניה. האדון הנכבד שלנו ישב ימים ולילות וקרא בספרים האלה ובכל פעם שסיים איזו אגדה פנה אל הכומר המקומי כדי לשוחח אתו בנושא שקרא, כדי לברר מי מן האבירים שהעריץ היה הגדול והאמיץ מכולם.
מכיוון שרק הקריאה בספרים עניינה אותו, הוא כמעט לא אכל דבר וכמעט לא ישן בלילות, עד שדעתו כמעט נטרפה עליו ונדמה היה לו שהאבירים המלכים והמפלצות הם העולם האמיתי.
יום אחד, לאחר שקרא כתב יד עבה הגיע להחלטה חשובה:
'אני אהיה אביר נודד. העולם מלא הרפתקאות ומשימות שיש לבצע והרבה מעשים רעים ועוולות שיש לתקן, ואני אקדיש את עצמי לתיקון העולם ולמגר את הדברים הרעים. אלחם בענקים, אציל עלמות שנמצאות במצוקה, אשחרר נסיכים ונסיכות שמכשפות רעות כישפו ואעשה הכל כדי לעשות את העולם טוב יותר.'


Loading...