אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

המטיתן המשוריין - מפת המפלצות

כתב: קריס המפרי
אייר: פיט וויליאמסון
תרגמה: שהם סמיט
הוצאת זמורה – ביתן (2024)
 

ליאו חיכה בקוצר רוח ליום הולדתו התשיעי, ביום זה מבשרים בכפר שבו גדל לילד/ה ביום ההולדת מה תהיה המשימה שלו/ה למשך השנתיים הקרובות. ליאו היה בטוח שזקני הכפר ישלחו אותו לארכיון מכיוון שהצטיין בקריאה ובכתיבה ולא הירבה לצאת. על כן, הופתע כל כך כשבמכתב הופיעו המילים: סודי ביותר.
במשפחתו לא ידעו מהי משמעות המילים בעבורו. התדהמה גדלה כפליים כשאל ביתם הגיעה גילדה, ראשת הכפר והובילה אותו בחשאיות אל מעבר לחומות הכפר, אל תוך היער בו נמצאות החיות הקטלניות שהיו הסיבה לחוקים הנוקשים שקבעו למי מותר לצאת מהכפר ועד להיכן מותר להרחיק.
ליאו המבוהל פוסע בעקבות גילדה אל תוככי היער עד שהגיעו לבקתה שנראתה נטושה כאילו היער ניסה לבלוע אותה. שם בבקתה הוא התוודע להנריק שומר היער ולמשימה סודית וחשובה שעליו לבצע. חמוש בקלע, באבנים קסומות ובמפה מופלאה, הוא יוצא לדרך.
האם יצליח להתמצא ביער המפחיד?
האם יצליח לשמור את סוד שומרי היער?
האם יצליח בעזרת ידידו החדש: ״כנף – עור״ לעצור את החטיתן המשוריין?

מהסיפור: ״אני חושב שהלכנו רחוק מידי.״ לחשתי.
״זה בסדר,״ גילדה אמרה והמשיכה לצעוד לאורך השביל.
״רק תנסה לעמוד בקצב.״
״אבל מה עם חוקי הכפר?״ שאלתי.
״אפילו חוטבי העצים צריכים להישאר בטווח ראיה של החומה. עלולים להיות דובים, או גנבים, או...״
גילדה עצרה והסתובבה, נועצת בי מבט קצר רוח.
״ליאו,״ אמרה, ״אני מודעת לחוקי הכפר. ו... כן, היער יכול היות מקום מסוכן. אבל יש משימות שמחייבות אותנו להפר את החוקים. עכשיו, אתה מוכן פשוט ללכת אחרי?״

כריס המפרי הבריטי חיבר עד כה שתי סדרות פנטזיה לנוער צעיר: ״שומרי הבר״ ו״מפת המפלצות״. בספר זה יצר עולם דמיוני, רוחש דמויות מופלאות, נועזות ומסורות. העלילה מסקרנת וסוחפת. לילדים בגילאי 9-12.

פיט וויליאמסון מאייר, סופר ואנימטור אנגלי, אייר את הספר ויצר דמויות ייחודיות בגווני שחור – אפור לבן, המשתלבות באווירה המיוחדת של הסיפור. כל אחד מדפי הספר ממוסגר כחלק מהיער בו מתרחשת העלילה.

יעל פז