אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

גיא וגלי – החרם על דניאל

כתבה: נופיה בר ניצן
איירה: רון לוין
הוצאת כנרת (2023)
 

דניאל רצה לעזור לחבריו, אך הסתבך ומצא את עצמו מוחרם ומושעה מבית הספר. כשיצאו ילדי הכיתה לטיול השנתי, הוא הלך למפעל הקיבוץ שבו עובד סבו, מפעל שבו מייצרים דבק מיוחד ללה בי מסוקים. במקרה שמע קטע משיחה טלפונית של אפרים מנהל המפעל וחשדו התעורר. הוא הבין שאפרים אינו האיש הנחמד שחשבו כולם, אלא אדם מסוכן. כדי לבדוק, היה עליו לשכנע את ילדי הקבוצה שלו לחבור אליו ולנסות למצוא הוכחות לחשדותיו. הילה תמכה בו ועזרה לו לשכנע את השאר. נותר לגלות מה זומם אפרים, ולסכל את תוכניתו, להציל את גורל המסוקים ואת שמו הטוב של הקיבוץ. בדרך יתקלו הילדים בקשיים ובבעיות שידרשו פתרונות מהירים והרבה תושייה.

זהו הספר השני בסדרה 'גיא וגלי'. כל ספר בסדרה, כתוב מנקודת מבטו של ילד מהחבורה. הפעם, הסיפור כתוב מנקודת מבטו של דניאל, ילד בטוח בעצמו ולעיתים יהיר. אינו סובל הפסדים ובדרך להשגת המטרה, עשוי לנהוג בשתלטנות ולפגוע באחרים. במהלך הסיפור הוא עובר תהליך גדילה, בו הוא לומד להקשיב, להתחשב ולעצור לפני תגובה. החברים אמנם מוכנים לסלוח לו, אך אינם שוכחים ומצפים שישנה את התנהלותו כלפיהם.

בשפה בהירה ובעלילה מסקרנת, אנו עוברים עם דניאל מסע של שינוי, כמו גם מסע לחשיפת המזימה המסוכנת של אפרים ושולחיו. הספר מתאים לילדים מגיל 8 הקוראים באופן עצמאי, אך יעניין גם בני 7 שהוריהם קוראים להם סיפורים.

יעל פז