אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ג'וליאן הוא בת - ים

כתבה ואיירה: ג'סיקה לאב
תרגמה: עטרה אופק
הוצאת צלטנר (2023)
34 עמ' מנוקדים
 


הכניסה אל דפי הספר המיוחד הזה היא ככניסה אל עולם אחר, אל חגיגה של צבעים, דמויות עגלגלות ,שופעות איברים ותחושה של חופש ממסגרות, חופש ממה שנכון או לא נכון, חופש להיות אני. עבודת האיור הססגונית מפגישה צבעי פסטל עם צבעי בסיס ומבדלת בכך בין הדמויות. הרקע הכהה של הדפים מעצים את חוויית הצבעוניות הפורצת מתוכם.

הסיפור מתחיל בכיתוב שבכריכה הפנימית: 'מדי שבת בבוקר ג'וליאן וסבתא שלו יוצאים לשחות. אבל יום אחד ג'וליאן מבחין בשלוש נשים ברכבת התחתית, ואז הכל משתנה. הוא מוקסם מן התסרוקות היפות שלהן, מגלימות בת – הים הנוצצות והמתבדרות שלהן ומביטחונן העצמי .כשחוזר גוליאן הביתה, הוא לא מצליח לחשוב על שום דבר מלבד להפוך לבת – ים בעצמו...' כשהולכת סבתא להתקלח ונעדרת מהחדר, מוצא ג'וליאן דרך להפוך לבת- ים. איך תגיב סבתא לבלגן שעשה ולאופן שהוא מציג את עצמו? רוחה החופשית כמו גם החופש בבחירה של ג'וליאן מקרינים אהבה וקבלה, הגוברים על מוסכמות חברתיות..

הסיפור זכה ב Stonewall Book Award - פרס ספרותי שמעניק מדי שנה איגוד הספריות האמריקאי על 'כישרון יוצא דופן הנוגע לחוויה הלהטב'ית והטרנסג'נדרית'. חשוב לזכור שלא כל ילד בעל דמיון וחוש דרמטי האוהב לעטות על עצמו צעיפים ותכשיטים, יש בו נטיות מגדריות אחרות. לפעמים פשוט מדובר בדמיון פורה, בחיקוי וברצון להביע תחושות עכשוויות.

למרות המלל המצומצם, נוגע המסר ללב בזכות האיורים המשלימים את הכתוב. זהו סיפור מבריק, המבטל את התפיסה כי סיפור משמעותי צריך להיות מלווה בעומס מילולי ומראה שדימויים חזותיים נחרטים בראש, לא פחות ממילים.

יעל פז