אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

נלסון

כתב: צדוק צמח
איורים: רותם טפלו
הוצאת עם עובד (2023)
34 עמ' מנוקדים
 

בן בן חוזר מיומו הראשון בבית ספר וסבתא מבחינה שהוא עצוב. כדי לעודדו היא מספרת לו את סיפורו של נלסון, כלב שחור, שמצאה ביום גשום ,כשהוא אבוד ורטוב והכניסה אותו לביתה. בבית של סבתא חמים ויבש, ויש מזון בשפע, אבל נלסון היה עצוב. הוא רצה חברה, ואילו חיות 'פינת החי' נרתעו ממנו. שוב נחלצה סבתא לעזרתו וכדי לעודדו סיפרה מזיכרונותיה כתלמידה חדשה בבית ספרה, בגרמניה -

בלילה התגנבה נמייה אל 'פינת החי', מזל שנלסון הבחין בה, והעיר את סבתא בנביחותיו ואף שהחיות דחו אותו, התייצב אמיץ וזקוף, מול הנמיה. הנביחות העירו את החיות וביחד נאבקו בנמייה, עד שברחה. באותו לילה זכה נלסון בחברים חדשים. הרי 'לפעמים לוקח קצת זמן להכיר'.

מהסיפור: 'אני זוכרת כיצד בא אלי אבי וחבקני, נשק אותי מאה נשיקות על לחיי ואמר לי: 'לפעמים, גיזלה, לוקח קצת זמן להכיר'. לכן ידעתי בדיוק מה לעשות, חבקתי את נלסון, נתתי לראשו מאה נשיקות. 'התעודד כלב יקר' אמרתי לו, 'לפעמים לוקח קצת זמן להכיר'.

סיפור אופטימי, שיש בו נדיבות וחמלה, המסופר בגוף ראשון על ידי סבתא, על כן נראה שהסופר שילב ביטויים שאינם שגורים בימינו. מילים כמו: מיאנתי לעזבה, עלה בדעתי, פליט אני, עוברי אורח. הסיפור מתאים לבני/בנות שלוש עד שש.

הסופר צדוק צמח כותב סיפורים ומחזות לילדים ולמבוגרים. ספרו הקודם לילדים 'ג'ונם' עוסק אף הוא בכלב שחור שנעלם. רותם טפלו המאיירת, איירה ספרים רבים בארץ ובעולם. איוריה הצבעוניים המלווים את הסיפור, מוסיפים בעדינות את ההיבט הרגיש והאנושי של הסיפור.

יעל פז