אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

רק לא שמוליק

כתב: רן שחם
אייר: אביאל בסיל
נושא: הכללות, חשיבה רב כיוונית, הומור
הוצאת עם עובד (2023)
מנוקד 40 עמ'

'בואו נשחק משחק. אני אשאל שאלות, ואתם תענו תשובות. אבל שימו לב, השאלות ממש קשות. ממש ממש קשות. ורק בגלל זה – אני אתן לכם רמז. רמז קטן, אבל חשוב. והרמז הוא – התשובה היא אף פעם לא שמוליק! אל תשכחו את זה טוב? אף פעם לא שמוליק!'

כך פתח רן שחם (דוקטור למחשבים וממציא צעצועים. שזה ספרו הראשון), את ספרו המשעשע, המורכב משאלות השוואה המתחילות במילה: מי.

מי יוצא דופן? מי הכי מהיר? מי הכי איטי? מי הכי נמוך? מי הכי גבוה? מי הכי מתוק? וכו. והתשובות אינן מובנות מאליהן, כי ההנחיה לקוראים: אסור לומר את השם שמוליק, וזה לא פשוט כי הילד שמוליק משתדל להיות התשובה של כל אחת מהשאלות.

אל דמותו המצודדת של שמוליק המופיעה לאורך הספר, חובר הלימון והשיח האקראי (לכאורה) המתקיים ביניהם יוצר הומור עם קריצה למתרחש.

בגיל 3 לערך, מתחילים הילדים להנות ממשחקי השוואה. מי שונה / יוצא דופן/ מי דומה/ מה המשותף ל... משחקים שיש בה אתגר מחשבתי התורם להתפתחותם הקוגניטיבית. מיומנויות כמו: מיון, השוואה, הכללה והמשגה מקדמות הבנת מושגי גודל, צבע, יחס, מרחב, חומר ועוד, ומעשירים את השפה. השאלות בספר מתאימות לגילאי 3-5.

המאייר אביאל בסיל יצר צבעוניות עליזה, כאשר הצבעים צהוב וכתום מובילים את האיורים. דמותו של שמוליק משעשעת, דינמית, הבעות פניו משתנות ללא הרף, וכך גם הלימון.

לכאורה מתקיימים בספר שני טקסטים במקביל, החידות מחד ומנגד השיח הפנימי (האגבי לכאורה) המתקיים בין הדמויות (המואנשות), אלה משתלבים והופכים את הספר ליותר מספר חידות.

יעל פז