אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

גמצוץ בגינה


כתבה ואיירה: איה גורדון
הוצאת הקיבוץ המאוחד 2022
מנוקד ומאוירלפיץ יש גינת ירק נהדרת, אותה היא מטפחת מידי יום. מנכשת, עודרת, זורעת, משקה... באחד הימים, מופיע בגינה יצור, שלא ברור מהו. היא מנסה להיפטר ממנו, ללא הצלחה.


'גמצוץ?? מאיפה באת? למה צצת? ולמה אצלי בגינה?' 'די לצעוק, גברת קטנה! למה ולמה... אין לי תירוץ, זו דרכו של כל גמצוץ – פה ושם פתאום לצוץ.'

מהו גמצוץ? זהו סוג של פטריה נדירה יחסית ממשפחת הגמצוציים, המורכבת מרגל ומגוף שעליו נאדיות אוויר. לאחר שלא צלחו ניסיונותיה של פיץ להיפטר מגמצוץ ,עלה בדעתה רעיון, גמצוץ יהפוך לדחליל, וישמור על הגינה, ולפעמים פשוט נשענה על רגלו העבה ונחה. גמצוץ היה לידיד ונמצא לו תפקיד משמעותי עד שיום אחד... נ ע ל ם, כאילו לא היה.

הסיפור מתאים לבני 3 - 6, שמביטים אל העולם כלפי מעלה. אלה יזדהו עם פיץ הפיצפונת, שברוקולי לגביה הוא שיח גבוה, ועלי הרוקט גבוהים מקומתה. לידה נראה הגמצוץ ענקי. למרות ממדיה הקטנטנים, פיץ יצירתית, יוזמת, ועצמאית, השראה לקוראים הצעירים התלויים כל כך במבוגרים סביבם.

איה גורדון – נוי, שכתבה ואיירה את הסיפור, השתמשה בטכניקת קולאז', שילבה איורים, תצלומים של פריטים ממשיים, טקסטורות וטקסט. השילוב בין מרכיבים דו מימדיים ותלת מימדיים ובין איורים וטקסט, יצר מראה ייחודי, מעין מקשה של זרימה הומוריסטית. בעזרת כלים חזותיים, יצרה שיח משעשע ומהנה עם הקורא הצעיר.

גורדון – נוי איירה ספרי ילדים רבים., ביניהם: 'בכיסים של גילי', 'נונה קוראת מחשבות', 'תומס ואני', 'הלן ואני', 'יום בירושלים'. גמצוץ בגינה הוא הספר הראשון שאיירה וגם כתבה.

יעל פז