אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

האנטומיה של קיי


מאת: אדם קיי

איורים: הנרי פֵּייקר

מאנגלית: תומר בן אהרון

הכורסא 2022

374 עמוד, לא מנוקד

 

שורות מהספר

כשאתם מקבלים צעצוע חדש, הדבר האחרון שמעניין אתכם זה לקרוא את ההוראות – אתם רק רוצים להתחיל לשחק בו. אבל את הגוף שלכם קיבלתם כבר לפני שנים, ואני מוכן להתערב שאתם לא יודעים אפילו על חצי מהדברים שהוא עושה. אז הגיע הזמן לפתוח את ההוראות.

אני אקח אתכם למסע בתוך הגוף, איבר אחרי איבר. תירגעו: כשאני אומר שאני 'אקח אתכם למסע', אני לא מתכוון לומר שאני אלביש אתכם במגפיים ובמעיל גשם, אכניס אתכן למכונת כיווץ ואכריח אתכם ללכת לאורך קילומטרים של מעיים [...] דרך אגב, ידעתם שבערך רבע מהקקי שלכם חי?! אל תדאגו, אתם לא הולכים להיות מותקפים על ידי חרא של זומבים, אלה בסך הכול חיידקים [...] והלב שלכם, אגב, הוא בכלל לא ורדרד, וגם לא בצורת לב, ובכל יום הוא מזרים בגוף דם בכמות שיכולה למלא 90 אמבטיות (די דוחות). ומה עם הריאות, שפולטות בכל יום מספיק אוויר כדי לנפח אלף בלונים?

תקציר

הספר נפתח בהקדמה, המספקת סיבות טובות לקריאת הספר ועושה זאת בסגנון ישיר ('התחת הוא השריר הכי גדול בגוף'), בהומור שנון עד פרוע ('חכו שאספר לכם על היצורים המשונים שחיים בריסים שלכם') ובעזרת דוגמאות מרתקות ומפתיעות ('הדם מכיל כמויות קטנות של מתכות כמו ברזל, נחושת וזהב').

בספר 14 פרקים: עור, לב, דם, ריאות, מוח, שיער וציפורניים, עיניים ואוזניים ופה ואף, עצמות, שרירים, מערכת העיכול, כליות וכבד, רבייה, חיים ומוות, חיידקים נגיפים ועוד חברים. הפרק הארוך ביותר - עיניים ואוזניים ופה ואף - משתרע על פני 42 עמוד, והקצר ביותר – שיער וציפורניים - מסתפק ב-18 עמוד. בכל כפולה לאורך הספר תמצאו רכיב גרפי - איור, אינפוגרפיקה או תרשים, בשחור-לבן.
מדורים חוזרים לאורך הספר – 'אמת או שתן' ו'שאלות שמתחשק לי לשלופ' מציגים תפיסות ומוסכמות מקובלות ובודקים את תקפותן.

בסוף הספר מופיע נספח (הכותב העניק לו בקריצה את השם 'תוספתן') שהוא למעשה מונחון הכולל 91 מונחים כמו אנטיביוטיקה, חַלְחולת ולִפְלוּף שכולם נזכרים בספר. אחריו מופיע אינדקס (מפתח) הכולל מאות נושאים, מושגים ושמות, לצד מראי המקומות בספר.

משקפי קריאה

הספר נקרא בעניין ובקלות, הן בזכות המידע המעניין המוצג בו – עובדות חדשות כמו גם הסברים לתופעות מוכרות ('הריח הנורא של הקיא נובע מכימיקל בשם חומצה בוטירית [...] שהיא שנותן להרבה גבינות את הסירחון המיוחד שלהן'), הן בזכות הסגנון הדיבורי-אך-מדויק וקולח, הפנייה האישית-ידידותית והדוגמאות הרבות. מלבד העובדות על האיברים ותפקודם, יש בספר מידע ברור, ממוקד ומועיל על נושאים כגון אלה - לאכול בריא, סוכרת, אלכוהול, דימום מהאף, משקפיים, דיסלקציה, חרדה, הפריה חוץ-גופית וכו'. רבים מהקוראים עשויים לחוש שהכותב מכיר אותם, ובוודאי ישמחו לקרוא על התופעות המוכרות להם מניסיונם - שלא היו מעלים על דעתם לשתף בהן רופא.
אחד הפרקים הארוכים בספר, שעניינו רבייה ('מערכת הרבייה היא מי שחי בתוך התחתונים שלכם, יחד עם עוד כמה מנגנונים שמסתתרים בתוך הגוף'), הפונה בגובה העיניים במיוחד למתבגרים, יזכה ללא ספק לתשומת לב רבה.     

על היוצר

אדם קיי (1980-) הוא קומיקאי בריטי, סופר שכתב רבי מכר אחדים, תסריטאי ורופא-לשעבר. הוא גדל בבית יהודי לאב רופא, והוא מתאר את ההחלטה להפוך לרופא כברירת מחדל. קיי עבד במשך שנים כגינקולוג וכרופא מיילד והספיק לכתוב ספרי לימוד לפני שהניח את הרפואה מאחוריו.

ספרים מאותו מדף

היסטוריה של המדע לצעירים מכל הגילים / ויליאם ביינום

הנער העקשני / יאנוש קורצ'ק

באמת על מדוזות / אלי בנג'מין

נא לא ללקק את הספר הזה / תומר בן ברק

סיפורו של דוקטור דוליטל / יו לופטינג

נירה לוין