אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

ציפורים בראש של הרצל

כתב ואייר: שי צ'רקה

מודן 2022

76 עמוד

רומן גרפי לא מנוקד

לבני 10 עד 14

שורות מהספר

ארץ הבחירה...

שם יורשה לנו סוף-סוף להצמיח אפים עקומים, זקנים שחורים ואדומים, ורגליים עקומות.

מבלי שיבוזו לנו על כך...

שם נחיה סוף-סוף כאנשים בני-חורין על אדמנתנו... שם ייהפך כינוי הגנאי 'יהודי' לתואר כבוד, כמו גרמני,

אנגלי, צרפתי.

בקיצור, ככל בני התרבות.

 

תקציר

ב-1860 נולד בבודפשט תינוק לז'נט וליעקב הרצל. הוריו היהודים העניקו לו את השם תיאודור, והוסיפו לו שם עברי: בנימין זאב. סבו של התינוק היה יהודי דתי, אבל נכדו נמשך יותר לתרבות הגרמנית. הספר מוביל את קוראיו עקב בצד אגודל לאורך חייו הקצרים של הרצל, משנותיו כילד סקרן ושאפתן וכנער יצירתי וחושב, מתלבט וכותב, ובמהלך בגרותו; איש אשכולות, חולם אך מפוכח, יהודי ואזרח העולם המפתח מודעות היסטורית, מוסרית, פוליטית ולאומית שתוביל אותו בדרך רצופת מהמורות אל הציונות ואל חזון המדינה היהודית.

שי צ'רקה בחר לסיים את הסיפור עם נעילתו של הקונגרס הציוני הראשון (1897) והוסיף אחרית דבר המסכמת בקיצור את פועלו של הרצל עד מותו ב-1904: כינוס של 5 קונגרסים נוספים, פגישות עם השולטן הטורקי ועם הקיסר וילהלם הגרמני, מסע בארץ ישראל וסיור במושבותיה ובעריה והרומן האוטופי אלטנוילנד.

צ'רקה נועל את הספר בנימה אישית, ומצטט מיומנו של הרצל דברים שכתב ב-1895 (לעיל, ב'שורות מהספר').

משקפי קריאה

צ'רקה בחר לספר את הסיפור בקול צעיר - כרומן גרפי, המסתפק בטקסט מצומצם ובהבלטת נקודות מפנה, אירועים מרכזיים והתפתחויות דרמטיות. צ'רקה מציג את קשריו של הרצל הצעיר עם שורשיו היהודיים ואת יחסיו עם נציגי העולם הלא-יהודי, הנגוע באנטישמיות, באינטרסנטיות, בשמרנות ובתחושת עליונות.

הצמצום המתחייב מהסוגה אינו גורע מכוחו של הסיפור; הטקסט מועשר בציטוטים מכְּתביו של הרצל המבטאים את לבטיו ואת השינויים בעמדותיו, וכולל קטעי עיתונות המשקפים את המעמד הציבורי שרכש לעצמו, תיאורי מפגשים שקיים עם אישים שונים, ואזכורים של אירועים ודמויות שעיצבו את התקופה (הקיסר פרנץ-יוזף, המדינאי ביסמרק, המוזיקאי יוהאן  שטראוס, הפסיכואנליטיקאי זיגמונד פרויד, הסופרת ג'ורג' אליוט ואחרים), תיאורי מאבקיו בתווך שבין עמו לאומות העולם, וכן רעיונותיו על דמותה של עיצוב המדינה שבחזונו.

 על ההיבט הגרפי ועל ההומור

הספר נקרא ציפורים בראש של הרצל, ולא במקרה. במילון הצירופים של רוביק רוזנטל כלול הביטוי 'יש לו ציפורים בראש', שכוונתו - יש לו שגעונות, מחשבותיו מוזרות. רוזנטל מצטט ביטויים מקבילים ביידיש (האָבן פייגעלעך אין קאָפּ) ובגרמנית; היידיש דוברה במשפחת המוצא של הרצל והגרמנית הייתה שפת אימו וליוותה אותו כל חייו. הביטוי 'יש לו ציפורים בראש' הולם את האיש שהגה רעיונות מקוריים ובה-במידה מוזרים לפתרון הבעיה היהודית. הכותב גייס את אמנותו האחרת - האיור - להנכחת המאפיין הזה בדמותו של הרצל, ועשה זאת בהומור שנון-עוקצני, תוך החזרת הביטוי 'ציפורים בראש' ממשמעותו המטפורית למשמעותו המילולית וייצוגה באיור.
דוגמאות:
באחד העמודים הראשונים, כשהטקסט מציין שציוניו של הנער תיאודור צנחו בגלל ציפורים בראש, נראה באיור ראשו של הרצל ובתוכו להקת ציפורים שוקקת-פעלתנית. באותו עמוד, לצד אמירה על פעילותו הספרותית של הרצל, מופיע איור של טווס מפואר המייצג את הנער השאפתן. ציטוט מדברי הרצל על הרוח האנטישמית בבית ספרו מלווה באיור של סמל אנטישמי המציג את היהודי כעוף דורס. תחת הכיתוב על ביקורותיו הקטלניות של הרצל על ספרים שקרא מופיע איור של עיט מעוקל-טופרים, וניסיונותיו החוזרים ונשנים למצוא תיאטרון שיציג את מחזותיו מיוצגים באיור של נקר ההולם במקורו בתוככי ראשו. לצד המידע על שליחותו של הרצל לפריז מטעם עיתון גרמני מופיע איור ראשו של הרצל ובתוכו ברווז חבוש מגבעת ועליה התג 'עיתונאי' (תוספת קריצה לביטוי 'ברווז עיתונאי'?). האפיפיור הנוצרי בדמות יונה לבנה והיהודייה בדמות דרורה המטילה ביצים בכנסייה מייצגים באיור תפיסה אנטישמית, ולהקת ענק מאוירת של זרזירים הנעה באוויר מייצגת את מערכת הבחירות שהרצל סיקר בצרפת. המחלה שהרצל לקה בה מיוצגת כעטלף בתוך ראשו, והסנונית בראשו של הרצל - כסמל לאביב ולהתחדשות - מייצגת את החזון הציוני שדבק בו עד סוף ימיו.

בין האיורים עתירי המשמעות המבליטים את תפיסתו של הכותב עצמו - שניים במיוחד מבצרים את דמותו כמנהיג הנבחר מכוח עליון: באיור המשבצת הראשונה של הרומן הגרפי נראית אמו של הרצל חובקת את בנה שזה עתה נולד, כשמעל מיטתה תלוי ציור משה המקראי כתינוק בתיבה. באיור המתאר את חלומו של הרצל בן השתים עשרה נראה הנער חבוק בזרועותיו של 'מלך המשיח', ממריא על כנפי הרוח לעבר משה רבנו, שמאשר: 'אל הנער הזה התפללנו'.

ספרים מאותו מדף

נער אחד עקשן / יאנוש קורצ'ק

אגדות אמיתיות / שהם סמיט

דבורה עומר מספרת על בן גוריון / דבורה עומר

ממה עושיים ראשי ממשלה? / חנוך פיבן

רחוב בירושלים - מסע בזמן מתקופת המקרא ועד היום / חנה ודוד עמית

נירה לוין