אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

ספר החרקים הגדול


כתב וצייר: יובל זומר

מאנגלית: אורה דנקנר

שוקן 2022

61 עמוד, מנוקד

לבני חמש עד תשע

 

במשפט אחד

סקירה מרתקת ומרהיבה של עולם החרקים למיניהם על המשותף והמבדיל ביניהם, באמצעות קטעי מידע קצרים וידידותיים ובאיורים נפלאים.

שורות מהספר

מָה הַחֲרָקִים חוֹשְׁבִים עֲלֵיכֶם?

בְּעֵינֵי חֶרֶק פִּצְפּוֹן, אַתֶּם עֲנָקִיִּים! בְּעוֹלָמָם שֶׁל הַחֲרָקִים
הַפֶּרַח גָּבוֹהַּ כְּמוֹ עֵץ, וְהַסֶּלַע הוּא כְּמוֹ הַר נִשָּׂא.
בּוֹאוּ נֵצֵא לְחַפֵּשׂ חֲרָקִים.

חֲרָקִים מִתְחַבְּאִים בִּמְקוֹמוֹת חֲשׁוּכִים.

הֵם חַיִּים מִתַּחַת לְבוּלֵי עֵץ וּסְלָעִים טְחוּבִים,
וּבְתוֹךְ עֲצִיצֵי פְּרָחִים חֲשׁוּכִים.

הֱיוּ נֶחְמָדִים לַחֲרָקִים תָּמִיד!

חֲרָקִים לֹא אוֹהֲבִים שֶׁנּוֹגְעִים בָּהֶם אוֹ מְרִימִים אוֹתָם,
אֲבָל לֹא אִכְפַּת לָהֶם שֶׁמִּתְבּוֹנְנִים בָּהֶם.
אָנָּא, הִסְתַּכְּלוּ, אַךְ אַל תִּגְּעוּ.

תקציר

מלבד מבוא ופרק פתיחה המבחינים בין 'חרקים' כהגדרה מדעית לכוונת השם 'חרקים' בלשון העם,  יש בספר כ-20 פרקים על קבוצות חרקים כמו חיפושיות ('הן חיות על עצים, במים, בחול, בקרח ואפילו בבית שלכם!'), נמלים, צרצרים ('צרצרים מצרצרים גם כדי להתריע מפני סכנה'), נדלים ושפיריות ('השפירית מסוגלת לעוף גם לאחור!'). כמו כן יש בספר פרקים על מעגל החיים של החרקים, על התנועה שלהם, על חרקים המתנחלים בבתי בני האדם, על תרומת החרקים לחיי האדם, וגם הנחיות לבניית 'מלון לדבורים' ו'אתר מחנאות לחרקים'. בסוף הספר מילון חרקים ומפתח נושאי. הספר מבטיח הרפתקת קריאה מרתקת.    

משקפי קריאה

המידע – מרתק, מפתיע, ענייני וברור - נמסר בשורות קצרות ומעטות ובעברית דיבורית תקינה, שתהיה נגישה גם למאזינים צעירים וגם לקוראים מתחילים. כדי להגביר את עניינם של הקוראים הצעירים בתכנים שבספר, בכל פרק מופיעה משימה קטנה וחביבה לקוראים שכותרתה 'הַאִם תּוּכְלוּ לִמְצֹא...' והיא מזמינה את הילדים להתבונן בכפולת העמודים ולגלות פרט משמעותי בין האיורים; לדוגמה 'האם תוכלו למצוא שפירית שתפסה את ארוחת הערב שלה באוויר?' או 'האם תוכלו למצוא שתי צרעות בין הדבורים? רמז: יש להן גוף קטן יותר וראש מחודד'.

על האיורים

האיורים הנהדרים, השומרים על יחס אופטימלי בין החזותי למילולי, ממחישים את התוכן ומרחיבים אותו. האיורים מציגים את החרקים השונים בסביבות החיים שלהם, את ההתנהגויות האופייניות להם ואת האינטראקציות שהם מקיימים בינם לבין עצמם ועם אחרים. שילוב המידע המילולי עם המידע המאויר יוצר ידע חדש שיפתיע גם את המבוגרים. הצבעוניות הנהדרת של האיורים – חגיגה לעיניים ממש! - מבליטה את הפרטים העיקריים, וסגנון האיור המתרחק מדיוק צילומי מדמה את הטבע במיטבו.  

ספרים מאותו מדף

הרפתקה בעשב עם פרופסור פיצפונטבע / מירי לשם-פלאי

הבית שבו מתים הג'וקים בשיבה טובה / יורם קניוק

הגן הקסום / רן לוי-יממורי

זבובה זמזומובה / קורניי צ'וקובסקי

מכתבים לליאורה / עודד בורלא

נירה לוין