אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

סתם שדה ריק

כתבה: תמר וייס-גבאי

איירה: בלה פּוֹטְשֶׁבּוּצְקִי

כנרת 2022

26 עמוד, מנוקד

גיל:  ארבע עד שש

 

במשפט אחד

סיפור מחמם לב על ילדים החוצים שדה בור כדי לקצר את דרכם לגן, מגלים את שפע היצורים החיים סביבם ומשכנעים את המבוגרים לתכנן שביל הליכה שישמור על זכויות כל השותפים.

שורות מהספר

הֵם דִּבְּרוּ וְדַבְּרוּ וְתִכְנְנוּ.

דִּבּוּרִים אֲרֻכִּים - זֶה הֲכִי מְשַׁעֲמֵם בָּעוֹלָם.

אָז מַיָה, אָלֵכְּס וַאֲנִי הִתְיַשַּׁבְנוּ לָנוּחַ לְיַד הַשִּׂיחִים.

וְאָז פִּתְאֹם רָאִיתִי: הָיָה שָׁם סִימָן.

וְעוֹד אֶחָד.

וַעֲקֵבוֹת.

וְגַם שְׁבִיל קָטָן בָּעֵשֶׂב.

הִסְתַּכַּלְתִּי לְכָל הַכִּוּוּנִים. סִימָנִים כָּאֵלֶּה - זֶה הֲכִי חָשׁוּד בָּעוֹלָם.

תקציר

יום אחד, כשהילדים הלכו לגן עם הוריהם, ילדה סקרנית אחת הובילה את חבריה אל שטח ריק ש'בין הגדרות והבנינים', שמעברו האחר עמד הגן שלהם. גם המבוגרים שמחו על דרך הקיצור החדשה, וכולם החליטו שכדאי לסלול שביל הליכה מסודר כדי שהדרך לגן תהיה נעימה ונוחה, בלי קוצים וסלעים. בעוד המבוגרים מתכננים ומכינים את כל הדרוש הילדים מבחינים שהשדה הקטן אינו ריק כפי שהיה נדמה להם. הם גילו שם צב, ציפורים, זיקית, פשפשים ובעלי חיים אחרים. בזכות ערנותם של הילדים שונתה התוכנית כדי שבעלי המקום האמיתיים ימשיכו לחיות בו בביטחון גם כשבני האדם יחצו את השדה.

משקפי קריאה

הקול המספר מה שהתרחש בדרך לגן הוא קוֹל של מספר/ת-ילד/ה, דמות שאפשר רק לשער מי היא על פי האיורים, כך שהקול  מייצג את קבוצת הילדים כולה. בהתאמה, המספר/ת מדבר/ת בעיקר בגוף ראשון רבים: 'הדרך לגן שלנו', 'ומשכה אותנו', 'קפצנו בהתלהבות', 'ראו מה גילינו', 'הלכנו כולנו' וכו', ואף לא איור אחד מציג דמות אחת באופן שאפשר יהיה לזהותה. בדרך זו נשמר האיזון והילדים נתפסים כקבוצה הפועלת יחד, מגייסת את המבוגרים להשגת מטרה ראויה ומונעת פגיעה ביצורים החיים ששדה הבור הוא ביתם. החלק האמצעי של הספר מזמין את הקוראים להצטרף לילדים שבסיפור ולגלות את נפלאות הטבע העירוני: להבחין בעקבות שבעלי החיים משאירים, להקשיב ולצפות בשקט במתרחש, לגלות את בעלי החיים הנעים בסביבה על הקרקע ועל הצמחים,  להתפעל מהצבעוניות ומהמגוון ולהיות עדים לפלאים כמו בקיעת פרפר מגולם.

הכפולה הראשונה והכפולה האחרונה בספר (כריכה פנימית קדמית וכריכה פנימית אחורית) מציגות ציורים סכמטיים ושמות מדויקים של היצורים החיים המאכלסים את שטחי הטבע העירוני, לדוגמה חרדון, שחרור, זקית, נברן השדה, גדילן ואקליפטוס.

ספרים מאותו מדף

פלורט / אנה ווקר

הגן הסקרן / פיטר בראון

הבית הגבוה והבית הנמוך / נורית זרחי

האיש שאהב עצים / נטלי וקסמן-שנקר

הרפתקה בעשב עם פרופסור פיצפונטבע / מירי לשם-פלאי


נירה לוין