אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

דרקון מחפש חבר


כתב ואייר: דאב פילקי

מאנגלית: שהם סמיט

כנרת בית הוצאה לאור 2022

52 עמוד, מנוקד

 

במשפט אחד

ספר נפלא לראשית קריאה, על דרקון בודד שיוצא לחפש חבר, ונקלע להרפתקה איגיונית שבסופה הוא חוזר לנקודת ההתחלה.

שורות מהספר

דְּרָקוֹן לָקַח אֶת הַתַּפּוּחַ הַבַּיְתָה.

הוּא הוֹשִׁיב אוֹתוֹ בְּמָקוֹם חַמִּים וְנָעִים.

הוּא סִפֵּר לַתַּפּוּחַ סִפּוּרִים מַפְחִידִים.

הוּא סִפֵּר לַתַּפּוּחַ בְּדִיחוֹת מַצְחִיקוֹת.

דְּרָקוֹן דִּבֵּר בְּמֶשֶׁךְ כָּל הַיּוֹם,

וְעַד אֶמְצַע הַלַּיְלָה.

'אַתָּה יוֹדֵעַ לְהַקְשִׁיב,' דְּרָקוֹן אָמַר.

'חֲבֵרִים טוֹבִים תָּמִיד יוֹדְעִים לְהַקְשִׁיב.'

תקציר

דרקון שחי לבדו יצא לחפש חבר. תחילה הציע חברות לסנאי, אך זה ענה שהוא עסוק מדי. כך קרה כשפנה להיפופוטם ('אני עיף מדי') ואחריו לתנין ('אני רגזן מדי'). דרקון התיישב בחצר מתחת לעץ וחיכה, ולפתע נפל על ראשו תפוח מן העץ. נחש שעבר שם במקרה החליט להשתעשע ומתוך העשב דיבר אל דרקון כאילו היה התפוח שבידי דרקון. דרקון לא קרא את ספר בראשית, ולא ידע שכשנחש מחליט להשתעשע בתפוח כדאי מאוד להיזהר. חיש מהר הוא נפתה להאמין שהתפוח יוכל להיות לו לחבר. הנחש בתפקיד התפוח הסכים, ודרקון היה מאושר. אבל אף שדרקון עשה כל מה שביכולתו כדי לקיים חברות הדדית פעילה, התברר שהחבר שלו אינו מדבר, אינו צוחק ואינו מגיב לאף מילה ולשום התרחשות. דרקון הסיק שחברו מת, קבר את התפוח, הניח מצבה על קברו ושקע באבל. בקיץ הבא, כשדרקון חזר והתיישב תחת עץ התפוחים שלו, נפל שוב תפוח על ראשו. כשנשא את עיניו ראה שהעץ עמוס בתפוחים, וחייך. מה יהיה עכשיו?

משקפי קריאה

דרקון, ספר ראשון בסדרה, מתחיל כסיפור קלאסי על כמיהה לחברוּת. הגיבור המשתוקק לחבר סופג סירוב אחר סירוב ומתייאש. עד כאן הכול צפוי, והקוראים מצפים לעלילה שתוביל את דרקון לפתרון מרגיע ומשמח. אבל הסיפור בוחר להתקדם במסלול איגיוני-קומי, תמוה ואף מעורר חמלה. מיהו הגיבור הזה, היודע שתפוחים אינם מסוגלים לדבר, ואף על פי כן מתפתה להאמין שתפוח יהיה לו לחבר? וכשהתפוח מתמיד בשתיקה – מדוע אינו מסיק את המסקנה הנכונה (זה תפוח!) אלא מצדיק בלא פקפוק את דבקותו בחברות הזאת ('אתה יודע להקשיב, חברים טובים תמיד יודעים להקשיב', אומר דרקון לתפוח). מיהו דרקון, היודע שתפוח אינו מסוגל לדבר, מאמץ את האפשרות ההפוכה, מתעלם מכל צופרי הספק, מסיק שהתפוח המרקיב מת - ופועל כחבר נורמטיבי בחברה מתוקנת; מביא את חברו (זה תפוח!) לקבורה ואינו שוכח להקים מצבה.

דאב פילקי ברא גיבור שהוא אנטי-גיבור מובהק; רחוק מאוד מלהיות מצחיק, אמיץ או חכם, אך קשה לצחוק לו: הוא חיובי ושוחר טוב, מתמיד במאמציו לזכות בחבר, יש המנצלים אותו  או מתלוצצים על חשבונו, וכשהוא מתאבל על מות חברו היחיד קשה להימנע מההזדהות אתו. הוא כל כך לא מובן  ובלתי צפוי - אבל הוא מסקרן, וכבר הוכיח שאי אפשר לצפות את החלטותיו ואת מעשיו. גם סוף הסיפור האיגיוני אינו מאפשר לקוראים הצעירים להיפרד מהגיבור המוזר הזה, משום שהסיפור נגמר בדיוק ברגע שנפתחות בפניו דרקון אפשרויות חדשות. אמנם שוב לא ביוזמתו – ובכל זאת לא אפשרות אחת אלא המון!

בשולי הספר – מידע על היוצר דאב פילקי, הוראות מצוירות לציור-בשלבים של דרקון ותפוח, ועידוד לכתיבת סיפור.

על התאמה לקוראים מתחילים
מבחינת העיצוב, דרקון מצוי במרחק הנכון מספרים מצוירים הפונים לבני חמש עד שבע:
מספר עמודי הספר (52) כמעט כפול ממספר העמודים בספר מצויר ממוצע (30~) והפורמט האורכי מקרב אותו לספרי ילדים ונוער. עם זאת, מספר המילים בכפולה דומה לזה שבספר מצויר; בכל עמוד 2 עד 6 שורות קצרצרות – עד 5 מילים בשורה, והרווח בין כל שתי שורות יפיג חששות של מי שחוששים מפני עומס בטקסט.
דרקון מחולק ל-5 פרקים – מבנה אופייני לספרים לילדים ולנוער שנעדר מספרים מצוירים. עם זאת - כל פרק נפתח בשער מצויר.
כל כפולה כוללת לפחות איור גדול אחד, וברוב הכפולות שני העמודים מאוירים וממחישים את הנמסר בטקסט – כמו בספרים מצוירים לצעירים יותר.
מבחינת אוצר המילים – דרקון כתוב בשפה בהירה ומדויקת, נגישה לכל קורא.
גם מבנה הטקסט מתחשב בקוראים צעירים. הוא רצוף תבניות חוזרות ומבנים תחביריים חוזרים, לדוגמה: המבע 'רוצה להיות חבר שלי? שאל דרקון' חוזר 3 פעמים, וכך גם תבנית הסירוב שלאחר השאלה חוזרת על עצמה. סדירות המקילה על הקוראים מצויה גם בתיאור בעלי החיים שדרקון פונה אליהם. כל אחד מהם זכה לשני שמות תואר: 'קטן שחור' (הסנאי), 'שמן אפור' (ההיפופוטם), ירקרק, נכלולי (התנין). עוד חזרות על מבעים מופיעות לאורך הספר. החזרתיות מסייעת לקוראים הצעירים המצויים בשלב המעבר מקריאה מפענחת לזיהוי מילים בשלמותן, כך שהטקסט נקלט כרצף בעל משמעות.   
שילוב המאפיינים העיצוביים ומאפייני הטקסט עושה את דרקון ספר מושלם לילדים שעושים את צעדיהם הראשונים בקריאה עצמאית.

ספרים מאותו מדף:

שאול החתול ומסיבת הפיצה המושלמת / קימברלי וג'יימס דין

קוף תינוק בלש פרטי / בריאן סלזניק, דיוויד סרלין

החיים המאושרים שלי / רוסה לגרקרנץ

דנית הביישנית ודניאלה אין-דומה-לה / טל ניצן

נירה לוין