אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

סיפור על טיול של ארנב וחתול

מאת: מיריק שניר

איורים: אֱלֵיאוֹר שניר

הקיבוץ המאוחד 2021

26  עמוד, מנוקד

לפעוטות

 

במשפט אחד

ארנב וחתול מגלים שההבדלים ביניהם אינם מונעים את הידוק החברוּת ואינם מפחיתים את סיכוייה להצליח.  

שורות מהספר

נָטַל חָתוּל גֶּזֶר קָט.

לִקֵּק אוֹתוֹ מְעַט,

מָצַץ אוֹתוֹ לְאַט,

 

וְנֶאֱנַח:

אָח,

זֶה אֹכֶל לֹא מֻצְלָח!

 

אוּלַי תַּסְכִּים לָבוֹא אִתִּי,

לִטְעֹם קְצָת אֹכֶל בְּבֵיתִי?

 

תקציר

לאחר שארנב וחתול נפגשים במקרה ועורכים היכרות מנומסת, ארנב מזמין את חתול לארוחה בביתו ומגיש לו קערה עמוסה בגזרים. בעוד הארנב לועס מלוא פיו והגזרים נולכים ופוחתים – החתול אינו מוצא בהם טעם, ומזמין את הארנב לסעוד בביתו. שם התהפכו היוצרות; החתול לוגם בהנאה שמנת והארנב מתעצב. לרגע אחד השניים מפנים את הגב זה לזה, אבל חיש מהר נזכרים שכל אחד מהם אכל לשובע בביתו – ואין מה שימנע מהם להמשיך יחד בטיול.

משקפי קריאה  

מיריק שניר פרסמה ב-1987 סיפור הנשען על נרטיב ותיק של איזופוס שהתגלגל גם למשלי לה פונטיין בשם 'השועל והחסידה': שניים, שונים בתכלית זה מזה, נפגשים ומתיידדים לכאורה. כשאחד מהם נוהג בחברתו בחוסר התחשבות בוטה שעל גבול הזדון – החברה מלמדת אותו את הלקח המתבקש; מה ששנוא עליך אל תעשה לחברתך (ראו במשלי איזופוס, בחר וסיפר מחדש ג'וזף ג'ייקובס, תרגמה חנה לבנת, מחברות לספרות 1996). מיריק שניר הפגישה חתול וארנב (גם כאן צייד מיומן וטרף הנזהר תמיד), והובילה אותם, כמו את גיבוריו של איזופוס, לשני מפגשי סעודה. כשהארנב מגיש לאורחו ארוחה שהאורח אינו מסוגל לאכול – החתול הנעלב אינו מהסס להביע את מחאתו בהתנהגות דומה. אבל שניר מנמיכה את להבות  הפוטנציאל ההרסני, ושני גיבוריה נעצרים לרגע, מהרהרים, ומגיעים למסקנה שלא כדאי לוותר על הידידות החדשה; להיפך, כדאי לבסס אותה בזכות היתרונות הצפונים בה.
הספר שב ורואה אור עתה, מלווה באיוריה של אליאור שניר, מאיירת ומעצבת שהיא גם בתה של מיריק שניר.

מפנה בלתי צפוי במעשייה קלאסית מצוי גם בספר לכל אחד גרעין מאת טינה מת'יוס (תרגמה עדנה קרמר, הקיבוץ המאוחד 2008). גיבורת המעשייה הוותיקה היא תרנגולת חרוצה, המוצאת גרעין חיטה, זורעת ומטפחת אותו, טוחנת את הגרעינים לקמח, אופה כיכר לחם ואוכלת את כולה בעצמה בעוד שכניה שלא נקפו אצבע כדי לעזור לה מביטים בה בעיניים כלות. טינה מת'יוס שלחה את התרנגולת שלה לזרוע זרע מסוג אחר, שלאחר עמל רב צמח ממנו עץ רחב צמרת. כשהגיע זמנה של התרנגולת לנוח בצל העץ הופיעו השכנים וביקשו רשות ליהנות מן הצל. האפרוח, שחש שאמו כועסת על השכנים העצלים, הפציר בה להיעתר לבקשותיהם. 'אמא, זה לא יפה!' אמר האפרוח הקטן. התערבותו של הקטן, שהעדיף לא לשמוח לאידם של השכנים – משנה את עמדתה של התרנגולת, מ'רשע ורע לו' ל'ואהבת לרעך' (או ל'אהבו את אויביכם'), ומקדמת את המעשייה לסוף טוב ברוח של נדיבות.

ספרים מאותו מדף

לכל אחד גרעין / טינה מת'יוס

בובה תותי / דויד גרוסמן

סבא בישל מרק / נירה הראל

ספר מצחיק טעים / חגית ביליה

החביתיות של מר זאב / ג'אן פירנלי

 

נירה לוין